Niebieskie Pudełko Przed ciążą Problemy Adopcja Adopcja ze wskazaniem, a instytucja surogatki

Adopcja ze wskazaniem, a instytucja surogatki

Surogatki – kobiety, które z różnych powodów decydują się urodzić dziecko obcym ludziom. Zazwyczaj do podjęcia takiej decyzji zmusza je ciężka sytuacja materialna, albo chęć zarobienia łatwych i dużych pieniędzy.

Cel szczytny, bo jak tu nie pomóc ludziom, którzy nie mogą mieć własnych dzieci.
Ale jest też druga strona medalu, bardziej kontrowersyjna. Pieniądze. Często oprócz konkretnej kwoty za dziecko, rodzice adopcyjni opłacają matce opiekę lekarza prowadzącego, poród lub po prostu utrzymują ją, płacąc bieżące rachunki, czy wypłacając comiesięczną „pensję”.

W Polsce przeprowadza się rocznie ok. 3000 adopcji. Co trzecia z nich odbywa się ze wskazaniem przez matkę przyszłych rodziców. Oczywiście dane statystyczne, dotyczące liczby adopcji, w których surogatka otrzymała wynagrodzenie, nie istnieją. 

W naszym kraju prawo zostawia dość dużą swobodę interpretacji w przypadku adopcji. Przy adopcji blankietowej matka dziecka musi pozostawić je w placówce opiekuńczej, natomiast adopcja ze wskazaniem pozwala ominąć cały proces weryfikacji przyszłych rodziców. 

Szacuje się, że co piąta para w Polsce nie może mieć własnych dzieci, tymczasem liczba ośrodków adopcyjnych zmniejsza się, wydłużając tym samym czas oczekiwania na dziecko do około 3 lat. W tej sytuacji trudno dziwić się ludziom, szukającym innych dróg do spełnienia swoich marzeń o rodzicielstwie. Nawet jeśli w grę wchodzi ryzyko usłyszenia zarzutów za handel ludźmi, za który grozi kara więzienia od trzech do piętnastu lat.

Zatem pozostaje zadać sobie pytanie. Czy adopcja ze wskazaniem to ostatnia deska ratunku dla zdesperowanych młodych małżeństw, a może chęć zarobienia łatwych pieniędzy i poprawa swojej sytuacji, czy po prostu jest to handel dziećmi?

W Indiach instytucja surogatki jest legalna. Według prawa z 2010 r. może nią zostać kobieta w wieku 21 – 35 lat. Może ona urodzić maksymalnie pięcioro żywych dzieci, włączając w to „jej własne”. „Wynajmowanie” łona legalne jest też np. na Ukrainie i w niektórych stanach USA.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona