Darmowe szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom w Warszawie.

Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia mieszkających w Warszawie. Szczepienia realizowane w blisko stu przychodniach na terenie stolicy potrwają do 6 grudnia lub wyczerpania puli.

Jak poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza, program przewiduje zaszczepienie w 2013 r. 8 tys. 635 dzieci.

Program jest realizowany przez 46 podmiotów leczniczych w 95 przychodniach na terenie m.st. Warszawy. Wykaz przychodni możesz znaleźć tu.

W Polsce NFZ nie refunduje szczepień przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci; nie ma tych szczepionek w powszechnym kalendarzu szczepień ochronnych. Jak pokazują badania, nosicielstwo bakterii Streptococcus pneumoniae występuje u 80 do 98 proc. dzieci od 6 miesiąca do 5 roku życia. Zakażenia pneumokokami wywołują m.in. inwazyjną chorobę pneumokokową, która może mieć szczególnie ciężki przebieg u dzieci poniżej 5 roku życia.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce zalecane, ale nie obowiązkowe, co oznacza, że nie są refundowane. Koszt jednej dawki szczepienia to zależnie od preparatu ok. 200-300 zł.

Obowiązkowymi (czyli bezpłatnymi) szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są jedynie dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 5. roku życia z grup wysokiego ryzyka, m.in. z różnymi chorobami przewlekłymi, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego. Refunduje się je również dzieciom od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg.

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

taka jest prawda nie wszystkich stać aby zapłacić a niestety nie wszyscy mieszkaja w stolicy

Ja swoja pociechę szczepie mimo kiepskiej sytuacji finansowej. Wszystkim glosno i wyraźnie mówiłam ze zamiast prezentów w postaci 5 bodow czy 10 misia zakladamy skarbonkę na szczepienie…wszyscy mówili ze to swietny pomysł i kazdy wrzuca chętnie po parę groszy. Kończymy pneumokoki zaczniemy meningokoki i pozniej rotawirusy…wszystko do końca pierwszego roku życia;) zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji ;) pozdrawiamy wszystkie mamy i ich pociechy ;)

ja rowniez mam 2 dzieci i chetnie bym je zaszczepila, ale drogie sa te szczepionki. Gdyby obizyc ceny chetnych byloby wiecej. Menigokoki tez sa grozne a nie mowi sie o nich dlaczego?

zgadzam się to nie jest sprawiedliwe ze tylko w Warszawie te szczepienia są darmowe ja mam dwoje dzieci syn ma 29 m-cy a córka 2 wynajmujemy mieszkanie i tylko mąż pracuje wiec nie stać nas na szczepienie którego 1 dawka kosztuje w naszych okolicach od 250-370 zł a dawek jest 3 lub 4 razy 2 bo jak szczepić to oboje i robi się niezła sumka…

mam 2 dzieci jedno zaszczepiłam drugie też zaszczepię niestety nie mieszkam w Warszawie i jak wiadomo płacę za szczepienia hmmm czy dzieci powinny cierpieć tylko dlatego że urodziły się w innym miejscu?niestety obserwuję że nieliczni decydują się na płatne szczepienia co potrafię zrozumieć mam nadzieję że to się zmieni

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki