Czym jest alkoholowy zespół płodowy?

W Polsce co roku rodzi się około tysiąca dzieci z zaburzeniami powstałymi pod wpływem alkoholu spożywanego przez kobiety w czasie ciąży. Zaburzenia te określane są jako Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS). W związku z niską świadomością problemu oraz mitami, które powszechnie funkcjonują na temat pozytywnego oddziaływania alkoholu spożywanego przez kobietę w czasie ciąży, 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS, stanowiący okazję do podjęcia tego tematu w debacie publicznej. 

FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) jest chorobą nieuleczalną, którą wywołuje alkohol spożywany przez kobietę w czasie ciąży. Nie ma dokładnych danych co do tego, jaka ilość alkoholu może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi, dlatego większość ginekologów zaleca kobietom w ciąży całkowitą abstynencję – zrezygnowanie nawet z niewielkich ilości alkoholu. FAS jest jedną z niewielu chorób wrodzonych dziecka, której matka może całkowicie zapobiec. Odpowiedzialna postawa w czasie ciąży oraz świadomość zagrożeń związanych w wystawieniem dziecka na szkodliwe działanie alkoholu są najlepszym wyrazem troski o jego zdrowie.

Badania wykazały, że 33% kobiet w wieku 18-40 lat przyznaje, że piło alkohol będąc w ciąży[1]. Pourodzeniowe efekty takiego zachowania objawiają się najczęściej w budowie twarzy dziecka. Są to tak specyficzne anomalie jak: krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótki zadarty nos, wąska górna warga, brak czerwieni wargowej, wolniejszy rozwój środkowej części twarzy, nisko osadzone uszy, krótka szyja, anormalność stawów i kości. Są to tylko jedne z nielicznych deformacji. Uszkodzeniu ulega także rozwój fizyczny. Dzieci z FAS mają objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in. nadwrażliwość na bodźce, zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, deficyt uwagi i pamięci, problemy z jedzeniem, zaburzenia równowagi. Opiekunowie muszą nauczyć się, jak je rehabilitować, jaką dietę stosować, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je głaskać i przytulać.

Ważnym jest, by uświadomić kobietom, że nie ma określonej dawki alkoholu, która może wywołać FAS. Ginekolodzy apelują, że nawet najmniejsza ilość alkoholu wypita podczas ciąży jest niebezpieczna dla dziecka. Cząsteczki alkoholu są tak małe, że z łatwością przenikają przez łożysko -już pół godziny od wypicia przez matkę, dziecko ma takie samo stężenie alkoholu we krwi jak ona.

Z badań wynika, że dwie trzecie kobiet ciężarnych nie było przez lekarzy przestrzeganych przed skutkami picia alkoholu w ciąży[1]. Do wypicia zachęcają kobiety również znajomi (14,2%) i rodzina (7,6%). To efekt oddziaływania mitu,  który wciąż decyduje o naszych postawach wobec alkoholu w okresie ciąży. Nadal panuje stereotyp, że mała ilość alkoholu nie zaszkodzi.

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS. Jest to okazja, by dowiedzieć się więcej o problemie i powiedzieć „NIE” dla spożywania alkoholu w ciąży. Świadomość kobiet, co do konsekwencji picia alkoholu w ciąży rośnie, to jednak wciąż za mało. Konieczna jest konsekwentna edukacja, która przekona, że w kwestii alkoholu w ciąży nie ma żadnych ustępstw ani „bezpiecznych ilości”.

Nie ma określonej dawki, która wywołuje FAS. Ważna jest edukacja społeczna, promowanie wśród kobiet idei, której wyrazem jest hasło „W ciąży nie piję alkoholu”. Znak o takiej treści od września pojawi się na opakowaniach piw produkowanych przez browary zrzeszone w Związku Browary Polskie. Inicjatywa jest elementem działań edukacyjnych branży piwowarskiej, mających na celu promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, która w przypadku kobiet w ciąży oznacza całkowitą abstynencję. Udostępnienie przez producentów części etykiety piwa i wprowadzenie na niej symbolu oraz hasła „W ciąży nie piję alkoholu” będzie stałym elementem opakowań jednostkowych piwa, a zarazem integralną częścią prowadzonych już przez Związek Browary Polskie działań edukacyjnych adresowanych do kobiet w ciąży.

[1] Wyniki badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie PARPA w 2005 r.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona