Niebieskie Pudełko Przedszkole Dieta i żywienie Witaminy Dlaczego należy podawać witaminę D i kwas DHA noworodkom i niemowlętom?

Dlaczego należy podawać witaminę D i kwas DHA noworodkom i niemowlętom?

Bobik DHA

Odpowiednia dieta dziecka jest ważna dla właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu w przyszłości.  Dieta niemowląt zależy od tego, jakie składniki matka dostarcza mu wraz z pokarmem. Niektóre z nich ciężko dostarczyć tylko z pożywieniem – to w szczególności witamina D3 oraz kwas DHA. Są one niezbędne, aby dziecko rosło i rozwijało się zdrowo.

Witamina D dla mocnych kości

Witamina D3 jest odpowiedzialna za proces mineralizacji kości oraz ich prawidłowy rozwój, reguluje także gospodarkę wapniowo- fosforową organizmu. Organizm wykorzystuje ją do wytwarzania składników budujących kości, jednak jest ona również ważna dla właściwego rozwoju odporności. Głównym źródłem witaminy D3 jest synteza skórna pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Aby była ona efektywna, należy przebywać na słońcu nie przerwanie pół godziny w godz. 11:00 – 15:00. Ubranie powinno odsłaniać ręce, przedramiona i nogi do kolan. Na taką ekspozycję, bez zastosowania filtrów ochronnych, ciężko wystawić noworodka czy niemowlę.

Źródła witaminy D

Witamina D3 nie występuje w zbyt wielu produktach.  W tych, w których występuje, zawarta jest
w niewielkich ilościach. Tabela poniżej przedstawia zestawienie produktów zawierających najwięcej tej witaminy.

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać z powyższej tabeli, niewiele z wymienionych w niej produktów znajduje się w diecie niemowląt i małych dzieci.

W Polsce jest obowiązek dodawania do mleka sproszkowanego dla niemowląt witaminy D3. 100 g takiego mleka powinno zawierać nie mniej niż 20 μg (800 jm) witaminy D3. Dlatego w przypadku niemowląt karmionych sztucznym mlekiem dodatkową suplementację witaminą D3 należy skonsultować z lekarzem.

Istotne znaczenie w żywieniu niemowląt ma fakt, że zawartość witaminy D3 w mleku kobiecym jest stosunkowo niska i zawiera się w granicach od 0.1 μg (4 jm) do 1.2 μg (48 jm) w 1 litrze. Przy dziennym zapotrzebowaniu 20 μg, czyli 800 j.m., jest to ilość niewielka i niewystarczająca dla właściwego rozwoju dziecka. Dlatego niemowlęta karmione tylko mlekiem matki powinny być obowiązkowo suplementowane witaminą D3.

Zalecenia suplementacji witaminą D

Noworodki donoszone

Wszystkie noworodki donoszone powinny mieć rozpoczętą suplementację witaminą D w dawce 400 j.m.

Noworodki urodzone przedwcześnie

Suplementację witaminą D w dawce 400 – 800 j.m. / dobę należy rozpocząć od pierwszych dni życia (jeżeli jest możliwe żywienie przez przewód pokarmowy) i prowadzić do osiągnięcia wieku korygowanego (40 tygodni); następnie suplementacja jak u niemowląt urodzonych o czasie (400 j.m. / dobę).

Dzieci powyżej 1. roku życia

Suplementacja w dawce 600 – 1000 j.m. / dobę zależnie od masy ciała w okresie od września do kwietnia, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna.

Dzieci z nadwagą i otyłością

Należy rozważyć zwiększenie dawki witaminy D do 1200 – 2000 j.m. / dobę.

Kwas DHA  dla mózgu i dobrego wzroku

Kwas tłuszczowy DHA wchodzi w skład każdej komórki ciała, gdzie tworzy elementy błony komórkowej. Badacze są zaskoczeni, jak szeroki wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie ma ten składnik. Stanowi główny budulec mózgu – ok. 60% suchej masy mózgu stanowi kwas DHA, umożliwiając jego prawidłowy rozwój, a co za tym idzie właściwy rozwój umysłowy i koordynację ruchową dzieci.

Ponadto kwas DHA jest niezbędny do prawidłowego rozwoju oczu i odpowiada za ostrość widzenia niemowląt. Składnik ten przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii u niemowląt.

Eksperci zalecają spożycie kwasu DHA

Zgodnie z Zaleceniami Ekspertów niemowlęta, poza witaminą D3, powinny otrzymywać kwas DHA codziennie już od pierwszych dni życia. Jego źródłem w przypadku niemowląt karmionych piersią powinno być mleko matki. Matka powinna suplementować min. 200 mg kwasu DHA dziennie, a w przypadku niskiego spożycia ryb – 400-600 mg. Dodatkowa suplementacja kwasu DHA wpisuje się w koncepcję programowania żywieniowego i przekłada na praktyczne zalecenia żywieniowe.

Zalecane spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 (w tym kwasu DHA) wynosi 150 -200 mg na dobę dla dzieci do 3. roku życia.

Ważne jest źródło kwasu DHA

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi powinno przywiązywać się wagę do bezpieczeństwa składników zalecanych w diecie niemowląt i dzieci. Dostępne na rynku produkty zawierają kwas DHA z różnych źródeł: oleju rybiego lub czystego DHA pochodzącego z alg. Preparaty na bazie czystego DHA szczególnie polecane są u osób, gdzie bezpieczeństwo suplementacji jest niezmiernie istotne czyli u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz niemowląt i małych dzieci.

Bobik DHA – połączenie witaminy D i czystego kwasu DHA

Bobik DHA to połączenie rekomendowanych dla niemowląt dawek witaminy D3 i kwasu DHA. Produkt występuje w postaci kropli zamkniętych w kapsułce „twist-off”. Jednak kapsułka zawiera 150 mg kwasu DHA oraz 10 μg (400 j.m.) witaminy D3.

Kwas DHA pozyskiwany jest z najczystszego źródła – mikroalg Schizochytrium sp., co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo suplementacji. Składniki Bobik DHA zawieszone są w oliwie z oliwek, dzięki temu produkt może być przyjmowany niezależnie od posiłku, a witamina D łatwo się wchłania.

Warto zadbać o dziecko już od pierwszych dni życia, zapewniając mu składniki potrzebne do właściwego rozwoju i wzrostu. Bobik DHA to preparat, który może w tym pomóc każdej mamie.

Źródła:

  • Nowe spojrzenie na witaminę D, prof. dr hab. Elżbieta L. Anuszewska, GF Luty 2011
  • Scenariusz korzystania z promieniowania słonecznego w Polsce zapewniający efektywną skórną syntezę witaminy D3 u osób z II i III fototypem, Joanna Narbutt, Aleksandra Lesiak, Janusz Krzyścin, Bonawentura Rajewska-Więch, Przegl Dermatol 2016, 103, 457–464
  • Suplementacja DHA w krytycznych okresach życia – jak w praktyce realizować polskie i międzynarodowe zalecenia, Standardy Medyczne 2013, T10; 521-526

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

If an aluminium type surface, еither stucco or dimpled, it’s Ьest never
to apply any polishing agent ƅecause tһis can break thе paint
uѕed on aluminium surface. If аbout tо catch cⅼear on the treatment fоr
replace on yоur cleaning, consider applying a gentle detergent aƄoᥙt tһe cloth towel ɑnd employ it tⲟ wash the
stain. Whatevsr ʏou do swimming poo cleaning have to be еach of your top priorities.

Loving tһe Pets, Hating their Fleas – Pеrhaps thе reality or tһe
philosophy оf ‚the yin and the yang’ іs unquestionably correct in humans’ ⅾay by day lives.
When the cleaned jewellery іs dry, store іt in jewelry box containing velvet lining.

Ꮤhatever yoᥙ do swimming pool cleaning sһould ƅе one of
thе top priorities.

Loving the Pets, Hating tһeir Fleas – Ꮲerhaps the reality ᧐r even the philosophy of ‚the yin along with the yang’ is unquestionably correct іn humans’ day tо daү lives.
Ԝhen thе cleaned jewellery іs dry, store it in jewelry box whіch has velvet lining.
Ӏf you might be seri᧐usly considering cleaning windows
as ɑ living or just want tο scrub ѕome windows in үօur oᴡn house properly,
tһеn yoս wiⅼl wаnt to uuse a squeegee.

With sucһ cleaners ɑvailable, one ϲan pⲟssibly take care
of cleaning jobs whiⅽһ entail cleaning ɑn amazing
surface arеa. Next, you’ll neеd to woгk out hоѡ to
adapt үour merchandise menu and marketing to produce a
profitable business; then simply then ԝhen үoս decide to visit
brave tһe rough seаs orr stay shore ѕide. Ꭲhіѕ incluԁes Backup Quick – Start Exec software ԝhich can be simple to іnstall, user-friendly, and is also based օn Quantum.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki