Niebieskie Pudełko Zakupy dla dzieci Dysk zewnętrzny na zdjęcia dziecka – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Dysk zewnętrzny na zdjęcia dziecka – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

dysk zewnętrzny dla dziecka

Rodzaje dysków zewnętrznych

Jednym z podstawowych aspektów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest rodzaj dysku zewnętrznego. Dobór typu urządzenia będzie miał wpływ na jego pojemność, szybkość zapisu i odczytu plików oraz wydajność. Ze względu na technologię wyróżnić możemy dysk zewnętrzny SSD oraz dysk zewnętrzny HDD. Różnią się od siebie budową, podzespołami i oczywiście działaniem. Dysk SSD, czyli półprzewodnikowy, potrafi pracować znacznie szybciej, generuje mniej hałasu i nie nagrzewa się. Ze względu na brak części ruchomych w całej konstrukcji, jest on bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dysk HDD inaczej nazywany jest talerzowym. Składa się on z jednego lub kilku talerzy z warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych. O czasie zapisu i odczytu danych decyduje szybkość obrotowa dysku. Jest on nieco wolniejszy od dysku SSD. Jego zaletą jest atrakcyjna cena w stosunku do pojemności. 

Dlatego, jeśli zależy nam na szybkich operacjach wykonywanych na urządzeniu, to dobrą opcją będzie dysk SSD, a jeśli ważna jest dla nas duża pojemność w niskiej cenie, to lepiej sprawdzą się dyski HDD. Oba rodzaje mają swoje zalety. Dlatego typ urządzenia należy dostosować do swoich potrzeb. 

 

 

Pojemność dysku zewnętrznego 

Kolejnym ważnym aspektem jest pojemność dysku. Zależy ona od tego, ile zdjęć naszych pociech chcemy zapisać na urządzeniu. Oczywiście im większa pojemność, tym więcej plików będziemy mogli przechowywać. Warto pomyśleć przyszłościowo i już na początku zaopatrzyć się w urządzenie, które pomieści więcej zdjęć i filmów. Pojemność dysków jest naprawdę różna. Można spotkać takie o wielkości 500 Gb (w przypadku SSD), 1 Tb, 2 Tb, a nawet 4 Tb i więcej. Dysk zewnętrzny 1Tb jest w stanie pomieścić ok. 250 tys. zdjęć zrobionych aparatem 12 Mpix. Natomiast Dysk zewnętrzny 2Tb analogicznie pomieści dwa razy więcej tego typu plików. Obie te pojemności są najbardziej uniwersalne i z pewnością sprawdzą się jako miejsce do kolekcjonowani wielu fotografii. 

Sposób podłączenia do komputera, czyli interfejs 

Przed zakupem warto pamiętać też o takim aspekcie jak sposób podłączenia dysku do komputera lub innego urządzenia, czyli interfejs. Na rynku dostępne są między innymi dyski USB (2.0, 3.0, 3.1), eSATA lub FireWire, Thunderbolt 3 / 2 / 1 oraz WiFi. Najpopularniejszy i kompatybilny z większością urządzeń jest interfejs USB. Jest on najbardziej uniwersalnym sposobem połączenia dysku z urządzeniem. Pozwala na podłączenie do komputera czy telewizora. Dzięki temu zdjęcia i filmy możemy przeglądać bezpośrednio na dużym ekranie TV. USB w wersji 3.0 i 3.1 pozwala na szybkie przesyłanie plików z komputera na dysk zewnętrzny i odwrotnie. Dzięki temu wszystkie operacje wykonane z użyciem urządzenia przebiegają znacznie sprawniej. 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki