Jak dostać wyższy zasiłek macierzyński?

Co raz więcej słyszy się o zwiększonych zasiłkach macierzyńskich dla kobiet, które prowadzą własną firmę. Jakiś czas temu GW pisała o zuchwalstwie pośredników, którzy za symboliczny 1000 zł pomagali załatwić wszelkie formalności.

Tak właściwie to o co chodzi?
 

Otóż jest mała luka w prawie, która pozwala przyszłym mamom dostawać ponad 7500 zł brutto miesięcznie zasiłku macierzyńskiego.

A jak to zrobić ?

Wystarczy miesiąc przed porodem zarejestrować prywatną firmę i opłacić jedną składkę ubezpieczenia chorobowego w maksymalnej wysokości. Razem z innymi składkami jak rentowa, emerytalna, poniesiesz około 2800 zł kosztów.

No tak skoro się należy to czemu nie? Ale…pośrednicy posunęli się krok dalej, twierdzą, że owa działalność nie musi być prawdziwa, nie musi być faktycznej, relanej sprzedaży, przecież mamy kryzys, a to wystarczy, prawda?

Jak już wybrnęłyśmy w ZUSie tym pięknym wyjaśnieniem braku realnej sprzedaży, możemy zacząć cieszyć się zasiłkiem macierzyńskim przez pół roku. Ładna sumka ?

I tak w ten sposób powstają nadużycia. Na usta się ciśnie, jakie nadużycia, przecież Państwo nie prowadzi żadnej polityki prorodzinnej. Bo ten 1000 zł becikowego to nie powód, by pracować nad wzrostem urodzeń w Polsce.

I mamy konflikt interesów. Jeśli jest luka to dlaczego tego nie wykorzystać ?
 

Od stycznia przyszłego roku, resort pracy zamierza wprowadzić zmiany – im krócej kobieta będzie prowadziła firmę tym mniej pieniędzy dostanie w imię zasiłku macierzyńskiego. Aby dostać maksymalną wysokość zasiłku, matka będzie musiała minimum przez 12 miesięcy opłacać maksymalne składki. Gdy wymarzy sobie otwarcie firmy miesiąc przed porodem, dostanie zaledwie ok. 2300 zł brutto.

Nadużycia zostaną ukrócone, ale co z kobietami, które uczciwie prowadzą własne firmy i dowiedzą się, że są w ciąży?

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jestem w szoku. Jestem w 35 tygodniu ciąży i od 15 tygodnia na zwolnieniu lekarskim a nasz kochany ZUS nie wypłaca mi świadczeń od umowy od pracy ( 2500 nett) tylko od najniższej krajowej. Bo jak stwierdzili w decyzji ( nie stać było pracodawcę na taką umowę) A tu jednak można??

Witam serdecznie,

Proponujemy zadzwonić na główną informację do ZUS i dopytać jeszcze o świadczenia:
Infolinia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
tel.: 801 400 987 z telefonów stacjonarnych,
tel.: 22 560 16 00 z telefonów komórkowych
od pn do pt 7-18

Pozdrawiamy,
Zespół FamilyService.pl

Forum

Forum

Imiona