Strona główna » Jak urodzić zdrowe dziecko

Jak urodzić zdrowe dziecko

„Jak urodzić zdrowe dziecko” to ogólnopolska kampania społeczna połączona z internetowym testem edukacyjnym, którego celem jest uświadomienie, jak istotny wpływ ma sposób odżywiania na prawidłowy przebieg ciąży i zdrowy rozwój płodu.

Fundacja Rodzice Przyszłości, test „Jak urodzić zdrowe dziecko”

Według doniesień naukowych wśród czynników decydujących o zdrowiu, ponad 50% stanowi właściwa dieta oraz styl życia. Wiemy też, że okres prenatalny i dzieciństwo, to czas kiedy kształtuje się fundament zdrowia na całe przyszłe życie. Mając stosowną wiedzę, można uniknąć wielu problemów zdrowotnych, zaczynając od otyłości, poprzez cukrzycę, alergie i nietolerancje pokarmowe, aż po zaburzenia odporności czy autyzm. Sposób i jakość pożywienia, które przyjmuje kobieta starająca się o dziecko, decydują nie tylko o przebiegu ciąży i porodu, ale również o jej komforcie psychicznym i fizycznym.

Ciąża i poród to najważniejszy okres w życiu każdej matki. Dziecko rozwija się w łonie matki, oddycha powietrzem, którym oddycha ona, słyszy dźwięki, które są wokół niej, czuje zapachy, które ją otaczają, reaguje na emocje, które przeżywa mama. Rośnie i kształtuje się dzięki substancjom i energii z pożywienia, które ona wybiera.

Związek pomiędzy sposobem odżywiania a rozwojem i funkcjonowaniem psychicznym jest potwierdzony naukowo.

Wiele osób zwraca obecnie uwagę na to, iż konwencjonalna – masowa żywność, nie tylko nie dostarcza w pełni potrzebnych składników pokarmowych, ale może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, a zwłaszcza dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Ale jak znaleźć i wybrać to, co najważniejsze?

Aby dobrze wybierać potrzebna jest wiedza!

Tę najistotniejszą wiedzę staraliśmy się zgromadzić w jednym miejscu w postaci krótkiego multimedialnego testu, a wideo-komentarze naszych ekspertów, pomogą zaplanować konkretne działania oraz ustrzec przed poważnymi i coraz częściej występującymi zagrożeniami.

W trosce o to, co najważniejsze;)

Czego dowiesz się z testu „Jak urodzić zdrowe dziecko” ?

 • Jak bardzo przez ostatnie lata wzrosły poronienia ciąży i jak temu można przeciwdziałać?
 • Jakie są najczęstsze przyczyny poronień w ciąży i co zrobić, aby ryzyko to zmniejszyć ?
 • Co to jest cukrzyca ciążowa i jak jej uniknąć ?
 • Dlaczego warto zastosować dietę bezglutenową podczas ciąży, nawet gdy nie ma się rozpoznanej celiakii ?
 • Co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowej u dziecka ?
 • Czy można w trakcie ciąży prowadzić profilaktykę, która zmniejszy prawdopodobieństwo autyzmu ?
 • Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych układu nerwowego?
 • Jaką formę kwasu foliowego należy przyjmować i dlaczego?
 • Jak istotna jest suplementacja podczas ciąży? Jakich związków zawsze brakuje i jakie trzeba uzupełnić?
 • Jak pozbyć się dolegliwości ciążowych, takich jak nudności, zgaga, obrzęki czy skurcze?
 • Co wyeliminować z diety kobiety ciężarnej i czego unikać ?
 • Jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma sposób odżywiania przed ciążą?
 • Jakie badania prenatalne powinno się wykonać i dlaczego?
 • Jakie badania krwi w ciąży są wskazane?
 • Jaka waga w ciąży jest optymalna?
 • Jaka rodzaj diety w ciąży jest najlepszy?
 • Czy dieta wegetariańska jest wskazana dla kobiet w ciąży?
 • Czy bakterie probiotyczne tzw. mają wpływ na zdrowie dziecka?

Pytania komentują dietetyczki kliniczne

mgr Emilia Ptak-Kasica
mgr Paulina Ihnatowicz

Kampania obok edukacyjnych działań w internecie, umożliwia kobietom również bezpośredni kontakt z dietetyczkami przez telefon, lub Internet. Powołany przez fundację zespół jest unikalny w swoim rodzaju, ponieważ składa się z osób, które same doświadczyły bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory, Hashimoto, alergie, częste infekcje czy pasożyty i dzięki silnej determinacji oraz zmianie nawyków żywieniowych udało im się zwalczyć własne choroby.

Mgr Justyna Ossowska Dietetyk Tradycyjnej Medcyny Chińskiej, doradca żywieniowy, dietcoach, właściciel Pracowni Odżywiania Naturalnego, wykonawca warsztatów zdrowotnych w Łodzi i okolicach, twórca pierwszego lokalnego informatora o zdrowej żywności w Łodzi. Prowadzi konsultacje dietetyczne, dietcoaching oraz grupowe warsztaty zdrowotne.

U Justyny stwierdzono chorobę Hashimoto 10 lat temu.
Po odstawieniu mleka UHT, terapii przeciw pasożytom, odstawieniu mąki pszennej, obniżyła dawkę euthyroxu wyłącznie poprzez zmianę diety, dbałość o regularny wypoczynek oraz naprawę jelit probiotykiami i białkami roślinnymi. Dodatkowo stosuje sok z młodego jęczmienia i chlorellę.

6-cio letnia córka Maja:
Maja-wcześniej przechodziła ciągłe infekcje. W chwili obecnej sporadycznie ma katar i kaszel. Radzą sobie bańkami i inhalacją, czasami homeopatią. Regularnie przechodzą kuracje przeciw pasożytom (2 razy w roku) oraz stosują dietę opartą na naturalnych i ekologicznych produktach.

19-letnia córka Olga:
Alergia pokarmowa i wziewna od urodzenia, duże problemy skórne, astma. Po zastosowaniu naturalnych terapii oczyszczających Olga nie choruje od kilku lat. Regularnie pije jęczmień i spożywa chlorellę oraz stosuje zdrową i racjonalną dietę

Dietetyk: Sandra Kalamat
W 2012 r. w wieku 37 lat zachorowała na raka piersi.

Przeszła klasyczne leczenie, ale szukając dodatkowych możliwości wyzdrowienia, odwiedzała kolejnych lekarzy: klasycznych i naturopatów. Powtarzał się wspólny wątek: „najpierw trzeba zadbać o jelita”. I tak poprzez własną edukację w internecie, kursy oraz dostępną literaturę, postanowiła wzmocnić ciało, poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Odrzuciła pszenicę, klasyczne pieczywo, mleko, klasyczny nabiał , z wyjątkiem sera koziego uwarzonego z mleka od kozy oraz twarogu od wiejskiej krowy. Jadła przede wszystkim warzywa, jajka, kasze, pestki i orzechy oraz produkty nieprzetworzone i ekologiczne. Dodatkowo w diecie niezbędny stał się czosnek, kurkuma, tymianek, papryka, zielony jęczmień, ostropest i oregano. Popularne tłuszcze, jak np. olej rzepakowy zastąpiła olejem kokosowym i lnianym zimno-tłoczonym oraz zajadała się kiszonkami.

I tak mimo bardzo agresywnego leczenia chemioterapeutycznego i radiologicznego , przeżyła 3 lata faszerowania toksynami w dobrym stanie fizyczno-psychicznym.

Lekarze byli zszokowani, że przy takiej dawce naświetlań, ani wyniki krwi nie spadły nigdy do krytycznych granic, ani blizna i cały obszar napromieniowania nie jest typowo zrogowaciały jak u wszystkich innych kobiet, które przeszły taki zabieg (mastektomii piersi). Nie było również uporczywych mdłości, a samopoczucie pozwalało nawet na uprawianie regularnego biegania (po 6-8 km dziennie) !

Zmiana nawyków żywieniowych stopniowo zaczęła obejmować również całą rodzinę Sandry. U młodszego syna zniknęły objawy egzemy (uczulenia i alergie skórne), poprawił się wygląd skóry i włosów oraz zwiększyła się koncentracja i poprawiły wyniki w nauce.

Fundacja Rodzice Przyszłości, test „Jak urodzić zdrowe dziecko”

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona