Strona główna » Jak zabawki sensoryczne działają na zmysły dziecka i wpływają na jego rozwój.

Jak zabawki sensoryczne działają na zmysły dziecka i wpływają na jego rozwój.

zabawki sensoryczne

Bycie rodzicem to odpowiedzialne i wymagające zadanie.

Dziecku, które właśnie przyszło na świat, musimy zapewnić prawidłowy i zdrowy rozwój już od pierwszej chwili, kiedy pojawi się w naszym domu. Pomocne w tym mogą być zabawki sensoryczne, których używa się do terapii integracji sensorycznej. Oddziałując na zmysł dotyku, czy zmysł słuchu i wzroku, pomagają dziecku rozwinąć motorykę oraz uczą rozpoznawać kolory, kształty, czy zapachy.

 1. Czym jest sensoryka? Jak sensoryczne zabawki wpływają na rozwój dzieci?
 2. Zabawka sensoryczna i jej zalety
 3. Gdzie znaleźć specjalnie zaprojektowane zabawki sensoryczne dla małego dziecka?

1. Czym jest sensoryka? Jak sensoryczne zabawki wpływają na rozwój dzieci?

Żeby zrozumieć wpływ zabawek sensorycznych na rozwój naszego dziecka, warto zapoznać się na początku z samym pojęciem sensoryki, które nie dla wszystkich musi być jasne i zrozumiałe. Czym zatem jest sensoryka? Termin, jakim jest integracja sensoryczna, służy do określenia organizacji wrażeń sensorycznych, czyli bodźców napływających do mózgu.

Różne zmysły, takie jak słuch, wzrok, równowaga, dotyk, czy czucie trafiają do mózgu dziecka, który dokonuje ich rozpoznania oraz interpretacji. Następnie mózg reaguje na bodźce, tworząc odpowiednią do sytuacji reakcję. Może być ona myślowa lub ruchowa. Dzięki integracji sensorycznej mózg dziecka segreguje otrzymywane ze zmysłów sygnały oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Proces ten rozpoczyna się u dziecka już w jego życiu płodowym, następnie rozwija w późniejszych latach i może trwać do siódmego roku życia.

2. Zabawka sensoryczna i jej zalety

Zabawki sensoryczne doskonale wpływają na zdolności poznawcze malucha. Angażują one najważniejsze zmysły, czyli wzrok, dotyk oraz słuch. Integrują je i w ten sposób rozwijają wyobraźnię dziecka, a także działają na jego rozwój emocjonalny i fizyczny.

Jakie zabawki będą najlepsze, żeby poznawanie świata było przyjemne i bezpieczne? Pierwszym wyborem wśród rodziców, którzy decydują się na zakup zabawki dla swojego maluszka jest przytulanka. I słusznie, ponieważ ulubiony miś, czy króliczek dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i często stanowią nieoddzielny element nie tylko zasypiania, ale także wszelkich wyjść z domu. Żeby jednak nawet tak prosta zabawka zapewniała maluchowi rozwój, warto zwrócić uwagę na jej materiał, kształt oraz barwę.

Innym wyborem, który także znacząco wpływa na rozwój dzieci są karuzele do łóżeczka. Zwierzątka, kwiatuszki, samoloty, czy po prostu różne kształty i ich żywe kolory. Zwisające z sufitu nad łóżeczkiem malucha nie tylko pomagają zasnąć. Ciekawią, przyciągają uwagę, działają na wyobraźnię. Karuzela nad łóżeczkiem pomaga na rozwój i koordynację zmysłów wzroku, słuchu oraz ruchu. Pobudza naturalną ciekawość i wpływa na chęć poznawania świata. Wybór ten jest niewątpliwie trafiony.

3. Gdzie znaleźć specjalnie zaprojektowane zabawki sensoryczne dla małego dziecka?

Co jest szczególnie ważne przy wyborze zabawek sensorycznych? Liczy się przede wszystkim jakość ich wykonania. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni materiał, aby zabawka była miła w dotyku. Kształt zabawki oraz kolor również ma znaczenie. Dobrze, żeby kolory były ciepłe, jednak niezbyt jaskrawe. Szeroki wybór sprawdzonych zabawek sensorycznych, w tym także karuzel nad łóżeczko znajduje się pod linkiem https://lalabu.pl/karuzele-do-lozeczka-c-54_77_44.html. W sklepie można znaleźć zabawki dla dzieci w różnym wieku. ;)

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki