Strona główna » Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie – co powinnaś wiedzieć? Pielęgnacja blizny po cc.  Podpowiadamy co robić, aby blizna była jak najmniej widoczna.

Okres ciąży, a następnie poród jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Ze względu na fakt, iż przebieg samego porodu nie zależy od ciężarnej, jest momentem, który często budzi lęk i niepewność. Poród naturalny, choć zalecany niestety nie zawsze jest możliwy, a lekarz specjalista może podjąć decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.  Jakie są wskazania do cc? Jak się przygotować do planowego cc? Co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji blizny po cesarce, aby była jak najmniej widoczna?

Cesarskie cięcie – zabieg chirurgiczny

Cesarskie cięcie, inaczej cc to poważna operacja. Obecnie możemy wyróżnić wiele technik wykonywania tego zabiegu, jednak nie należy ich ze sobą porównywać. Najważniejszą kwestią jest, aby lekarz wykonujący operację cc użył techniki, w której czuje się najpewniej.

Cesarskie cięcie to nic innego jak zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i kolejno wyjęciu dziecka. Długość cięcia zależy od wielu czynników: wielkość i waga dziecka czy np. tusza rodzącej. Średnio jest to 10-15 cm. Natomiast szerokość powstałej po operacji blizny to około 2-3 mm.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne określiło listę wskazań do operacji cesarskiego cięcia. Jest to między innymi:

 • nieprawidłowe ułożenie dziecka,
 • makrosomia (płód powyżej 4500 g, a w przypadku ciężarnych z cukrzycą 4250 g),
 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • przedwczesny poród,
 • zaburzenia akcji serca dziecka,
 • aktywna opryszczka narządów rodnych,
 • poważna wada wzroku matki,
 • ciąża mnoga,
 • odklejanie się łożyska,
 • przebyte operacje macicy, nowotwory, mięśniaki,
 • choroby sercowo-naczyniowe kobiety.

Jak się przygotować do zabiegu cesarskiego cięcia?

Zaplanowany poród poprzez cesarskie cięcie to operacja, do której należy się przygotować podobnie jak do każdej innej operacji. Podpowiadamy o czym należy pamiętać tuż przed samym zabiegiem.

 

 

 1. Nie bój się pytać. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przebiegu zabiegu, wpływu znieczulenia na dziecko zwróć się do lekarza prowadzącego ciążę.
 2. Spakuj niezbędne do porodu dokumenty: dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań oraz skierowanie do szpitala.
 3. Co najmniej dzień przed cc zaleca się przejść na dietę lekkostrawną, unikać produktów smażonych oraz wzdymających.
 4. Jeżeli Twoje paznokcie są pomalowane, należy usunąć z nich lakier. W trakcie trwania zabiegu lekarze będą obserwować kolor płytki paznokci, który świadczy o krążeniu krwi.

Blizna po cc – co warto wiedzieć?

Dobrze jest oswoić się z myślą, że na podbrzuszu w miejscu rozcięcia skóry pozostanie na zawsze ślad –pamiątka po porodzie. Zazwyczaj blizna ma długość 12–15 cm. U części kobiet po jakimś czasie blizna po cc na podbrzuszu jest ledwie widoczna w postaci „cieniutkiej niteczki”.

 

 

Nie zawsze jednak proces gojenia przebiega książkowo. Czasami tworzą się blizny przerosłe. Wówczas mogą wyglądać nieestetycznie. U niektórych kobiet blizna jest zgrubiała, wypukła i większa niż obszar uszkodzonej skóry. Dodatkowo może być twarda, a nawet niekiedy bolesna przy dotykaniu. Taką bliznę nazywamy bliznowcem.

 

Na ostateczny wygląd blizny wpływa kilka czynników:

 • wiek – u osób młodych dochodzi do szybszej regeneracji skóry,
 • skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania kolagenu,
 • systematyczność w pielęgnacji rany oraz mobilizacji blizny.

 

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

 

 

W przypadku blizny po cc mamy do czynienia z równym, ale głębokim nacięciem.

Już po ok. 10 dniach od operacji należy delikatnie, opuszkami palców i wodą opłukiwać miejsce cięcia. Od 4 tygodnia po cc okolicę wokół blizny można także szczotkować szczotką z naturalnego włosia. Z czasem zaleca się także delikatne szczotkowanie całej blizny.

Po zdjęciu szwów, gdy skóra się zasklepi, nic nie będzie się sączyć i odpadną strupki, można rozpocząć pielęgnację zmniejszającą widoczność blizny.

Skutecznym sposobem są maści i żele z wyciągiem z cebuli wykazujące właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, heparyny, która działa przeciwalergicznie czy allantoiny przyspieszającej gojenie się ran. Przykładem maści na blizny jest np. lek OTC Contractubex, który regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek oraz sprawia, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Preparat Contractubex® jest regularnie zalecany przez lekarzy na całym świecie w ponad 60 krajach. Skuteczność produktu została udowodniona w badaniach klinicznych. Żel jest bezbarwny, bezwonny, nie brudzi ubrań.

 

 

Contractubex żel zaleca się stosować poprzez wmasowywanie w bliznę okrężnymi ruchami, bardzo delikatne przesuwając bliznę na boki, z dołu do góry, z góry na dół kilka razy dziennie.W przypadku wątpliwości co do prawidłowego procesu gojenia się blizny lub jej mobilizacji, warto skonsultować się z lekarzem, położną środowiskową lub fizjoterapeutką uroginekologiczną.

 


Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg allantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 

 

 

 

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki