Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Zdrowie i uroda Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Ze względu na fakt, że jego przebieg nie zależy od ciężarnej, jest momentem często bardzo stresującym.

Nie każda mama ma szansę na naturalny poród i czasem jedynym wyborem jest cesarskie cięcie. Pamiątką, której większość kobiet wolałaby uniknąć, jest blizna po takim zabiegu, dlatego należy zacząć działać od samego początku, aby zmniejszyć jej widoczność do minimum.

 

 

Warto pamiętać, że uszkodzona tkanka potrzebuje czasu na odbudowę i regenerację struktury skóry. Nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć powstałych na naszym ciele blizn, tych po cesarskim cięciu również. Nie jest to jednak powód do paniki, przy odpowiedniej pielęgnacji

i higienie, a także systematyczności można sprawić, by blizna po cc była jak najmniej widoczna i szybciej się zagoiła. 

Co zrobić aby rana po cc prawidłowo się goiła?

W pierwszej dobie po zabiegu miejsce cięcia powinien osłaniać opatrunek, który ułatwi zasklepienie się rany. Nie należy go moczyć, a podczas kąpieli miejsce opatrunku powinno się ochraniać przed dostaniem się wody. W kolejnych dobach po jego zdjęciu bardzo istotne jest utrzymanie rany i jej okolic w czystości tak, by nie doszło do zakażenia.  Miejsce cięcia zaleca się przemywać wodą z mydłem, dobrze sprawdza się również kostka myjąca dla niemowląt. Istotne jest, aby używane do mycia produkty były delikatne, nie powodowały podrażnień w miejscu zdjęcia szwów. Po kąpieli ranę należy osuszać delikatnie ręcznikiem papierowym.

 

 

Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, warto wybierać przewiewną, nie uciskającą miejsca po zabiegu bieliznę oraz luźne ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Świeża rana może nieco utrudniać nam obowiązki życia codziennego, w tym opiekę nad dzieckiem. Podczas karmienia piersią dobrym rozwiązaniem może okazać się układanie niemowlęcia na poduszce ułożonej na kolanach.  Po operacji cc w płucach zalega wydzielina, którą należy usunąć poprzez odkasływanie lub energiczne wydmuchiwanie powietrza. Obydwie metody powodują napinanie brzucha, a co za tym idzie ból rany pooperacyjnej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przyciskanie poduszki do brzucha podczas kaszlu- dzięki temu napięte mięśnie będą mniej bolały.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

 W przypadku blizny po cc mamy do czynienia z równym, ale głębokim nacięciem.

Już po ok. 10 dniach od operacji należy delikatnie opuszkami palców i wodą opłukiwać miejsce cięcia. Od 4 tygodnia po cc okolicę wokół blizny można także szczotkować szczotką

z naturalnego włosia. Z czasem zaleca się także delikatnie szczotkować całą bliznę.

Po zdjęciu szwów, gdy skóra się zasklepi, nic nie będzie się sączyć i odpadną strupki, można rozpocząć pielęgnację zmniejszającą widoczność blizny.

Skutecznym sposobem są maści z wyciągiem z cebuli wykazujące właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze np. Contractubex żel, który regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek oraz sprawia, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel jest bezbarwny, bezwonny, nie brudzi ubrań.

 

 

Contractubex żel zaleca się stosować poprzez wmasowywanie w bliznę okrężnymi ruchami, bardzo delikatne przesuwając bliznę na boki, z dołu do góry, z góry na dół kilka razy dziennie.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowego procesu gojenia się blizny lub jej mobilizacji, warto skonsultować się z lekarzem, położną środowiskową lub fizjoterapeutką uroginekologiczną.

 


Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki