Klucz do pełnej kasy

Czy istnieje przepis na bycie bogatym? Czy są takie cechy osobowości, które gwarantują dobrobyt? Dzięki badaniom ekonomistów wiadomo, że pewny zysk nie istnieje. Ale psychologowie znaleźli odpowiedź na pytanie: jak należy myśleć i działać, aby przyciągać pieniądze.

Środek płatniczy, który otrzymujemy za wykonaną prace, by wymienić go na potrzebne rzeczy. Czy tylko? Gdyby definicja pieniądza była tak prosta, wśród ludzi nie dochodziłoby do tylu nieporozumień. Jego istotę od dawna próbują uchwycić psychologowie, by odpowiedzieć na pytanie: co jest w  nim takiego, że nami rządzi. Wnioski, które płyną z prowadzonych badań, dotyczą nas wszystkich. Choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę,
pieniądz w każdym budzi silne i różnorodne emocje – od leku, przez zadowolenie, do poczucia władzy i prestiżu. Jak się okazuje, stosunek do pieniędzy zdeterminowany jest przez kilka czynników, i to bynajmniej nie przez nasz aktualny stan posiadania. Istotne jest wychowanie, wzorce wpojone przez rodziców, cechy osobowości. To tłumaczy, dlaczego niektórzy, tracąc wszystko, potrafią znów dojść do majątku, a inni, choć ciężko pracują, nie są w stanie odłożyć nawet minimalnego kapitału.

ZASADA PRZYCIĄGANIA PIENIĘDZY
Jeśli pieniądze są na końcu twojej hierarchii wartości, nigdy ich nie zdobędziesz. Potwierdza  to statystyka: ci, którzy mówią, że nie dbają o majątek, nie maja go. A ci, którym zależy na pieniądzach, zdają się je przyciągać

 

Czy rzeczywiście pieniądze szczęścia nie dają?

W jaki sposób stan konta działa na naszą psychikę?

Badania dowodzą, że jednak potrafią nas uszczęśliwić. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Minnesocie sprawdzała, jak pieniądze oddziałują na nasza psychikę i fizjologię. Podczas eksperymentu poproszono ochotników z jednej grupy, by przeliczyli 80 banknotów studolarowych, a z drugiej, by przeliczyli 80 kawałków papieru. Następnie badani na 30 sekund włożyli palce do bardzo gorącej wody. Osoby liczące pieniądze  odczuwały o wiele mniejszy ból. Pod wpływem kontaktu z gotówka ich mózgi „wyprodukowały” większą ilość dopaminy i serotoniny. Jeśli stężenie tych substancji jest wysokie, słabiej odbieramy negatywne bodźce, a silniej pozytywne. Badanie tomograficzne potwierdziło ten efekt. Pieniądze pobudzają ośrodek przyjemności, jak glukoza i narkotyki. Przekonanie, jakoby posiadanie pieniędzy nie dawało satysfakcji, to „kwaśne winogrona”, znany mechanizm obronny. Gdy nie mamy czegoś, co jest dobre lub przyjemne, pocieszamy się, wynajdując pozornie racjonalne, deprecjonujące argumenty. Nie mamy  winogron? Nie szkodzi, „Są kwaśne”. Nie mamy pieniędzy? Trudno, one „nie dają szczęścia”. Taki pogląd głoszą niezamożni, a że jest ich więcej niż bogatych, mit się rozpowszechnił.

75 % kobiet oszczędza co miesiąc jakąś kwotę*. Finansami potrafimy zarządzać lepiej niż mężczyźni
* Wg badania przeprowadzonego na zlecenie GE Money Banku przez GFK Polonia.

 

Jeżeli je komuś dasz, poczujesz się lepiej. Nie tylko cyfry na koncie ważne są dla dobrego samopoczucia. Także to, w jaki sposób wydajemy pieniądze. Według kanadyjskich  psychologów szczęścia doskonałym pozytywnym bodźcem dla naszej podświadomości jest altruizm i dobroczynność. Wystarczy wydać nawet drobna kwotę na cele charytatywne lub choćby na upominek dla znajomego (w badaniu było to 5 dolarów), by poczuć się lepiej przez kilka najbliższych godzin. Najbardziej szczęśliwi są ci, którzy w stosunku do zarobków wydają najwięcej na innych. Tym, co zdecydowanie poprawia nasz nastrój, są zachowania prospołeczne.

Sto złotych stu złotym nierówne. Ta sama kwota ma inną wartość

Nie ma prostej równowagi między nominałem banknotów a ich wartością. Nasz mózg w zależności od sytuacji tym samym  liczbom przypisuje inne wartości. Obserwowano na przykład, w jaki sposób szacujemy i wydajemy pieniądze, które dostajemy w prezencie lub trafimy na loterii, i te, ktore zarobiliśmy. Okazało się, że ciężko zapracowane dwa tysiące złotych są dla nas cenniejsze niż wygrane pięć tysięcy. Na nieplanowane zakupy chętniej przeznaczymy wygraną, a nadwyżkę zarobionych pieniędzy raczej odłożymy. Tę zasadę potwierdzają ekonomiści: nie ma w świecie finansów fortuny, która miałaby swoje źródło w wygranej na loterii.

W miarę jedzenia rośnie na nie apetyt

Inaczej mówiąc, im więcej mamy pieniędzy, tym ich wartość w naszym odczuciu spada. Ten, kto ma pensję wynoszącą 2 tys. zł, ucieszy się bardziej z dwustuzłotowej podwyżki niż osoba zarabiająca 5 tys. zł z podwyżki nawet dwukrotnie wyższej. Finanse rządzą się też prawem rosnących potrzeb. Zgodnie z nim im wyższy stan posiadania, tym większe wydatki (ten, kto ma samochód, ma wydatki na paliwo, ubezpieczenie itp.). Określone kwoty tracą więc na realnej wartości, w zależności od stanu majątkowego tego, kto nimi dysponuje.

Bywają podejrzane moralnie albo „brudne”

Gospodarowania finansami uczymy się w dzieciństwie. Jeżeli rodzice mają do nich zdrowe podejście, są odpowiedzialni i aktywni, dziecko też takie będzie. To, co młody człowiek słyszy w domu na temat pieniędzy, kształtuje jego stosunek do nich w przyszłości. Wypowiedzi w rodzaju: „tylko biedni idą do nieba” albo „nigdy nie przyznawaj się, że mamy pieniądze”, w umyśle dziecka budzą skojarzenia z czymś złym, a w dorosłym życiu podświadomy lęk przed pieniądzem. Z kolei słowa: „kiedyś możemy stracić wszystko” –  chroniczny lęk o pieniądze i strach przed biedą, nawet jeśli jest ich pod dostatkiem. W wielu polskich rodzinach wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że „oszczędnością i ciężką pracą ludzie się bogacą”, a ci, którzy nie pracują i doszli do jakiegoś majątku, to złodzieje. Ludzi, którzy z rodzinnego domu wynieśli takie przeświadczenie, czeka o wiele trudniejsza droga do finansowej niezależności niż osoby nauczone lubienia pieniędzy. Im większe aspiracje finansowe rodziny i wyższy poziom ogólnego zadowolenia z życia, tym pieniądz jest postrzegany jako bardziej atrakcyjny i solidny. Natomiast tam, gdzie panuje frustracja związana ze złymi warunkami życia, uznawany jest za coś złego i nieprzychylnego.

Są najczęstszą przyczyną kłótni małżeńskich

Na co wydawać bieżące dochody i oszczędności? Kto ma o tym decydować: mąż czy żona? Które potrzeby rodziny zaspokajać w pierwszej kolejności? – to typowe powody awantur.
Małżonkowie bardzo często mają problem ze wspólnym podejmowaniem decyzji finansowych. Zarzewiem konfliktów są też dysproporcje w zarobkach, zwłaszcza gdy to ona zarabia więcej niż on. Pieniądze budzą w partnerach szczególnie silne emocje.
Dlaczego?
Bo stanowią symbol władzy, są wyznacznikiem atrakcyjności, nawet (choć sami przed sobą nie przyznajemy się do takiego myślenia) wartości człowieka. Zupełnie inne wyobrażenia na temat pieniędzy i odmienny stosunek do nich zaszczepiony w rodzinnych domach również nie pomaga parom dojść do porozumienia. Wygląda na to, że jest coś na rzeczy w tym, że nasze pra, pra… jak ognia unikały mezaliansów.

Nie lubimy o nich rozmawiać, to temat tabu

Pensje są objęte tajemnicą, w towarzystwie nie rozmawiamy o dochodach. Polacy (w przeciwieństwie do Amerykanów, Niemców czy Francuzów) zwykle zaniżają swoje zarobki, nawet w rozmowach z osobami z najbliższej rodziny. Do głosu dochodzi lęk, by nie zostać uznanym za cwaniaka, który majątku dorobił się na cudzej krzywdzie. Ale z drugiej strony chwalą się drogim samochodem czy egzotyczną wycieczką. Dają do zrozumienia, że to, co mają, zawdzięczają ciężkiej pracy, oszczędnościom, ba, nawet korzystaniu z okazji w supermarketach!

Czy kiedykolwiek próbowałaś uświadomić sobie, jak traktujesz własne pieniądze? I w jaki sposób wpływa to na twoje dochody, poziom życia oraz kwotę oszczędności? Bez względu na to, od jakiego „kapitału początkowego” zaczynasz, jeżeli zrozumiesz swoje podejście do wydawania, oszczędzania i inwestowania pieniędzy, przestaniesz żyć od pierwszego do pierwszego lub obawiać się niespodziewanych zdarzeń, które zburzą finansową stabilizację. Określ swój typ osobowości finansowej – to będzie pierwszy krok, by przejąć całkowitą kontrolę nad pieniędzmi. Poniższy test ułatwi ci odnalezienie profilu, który najbardziej do ciebie pasuje.

sprawdź wyniki
wyniki
wypełnij test
test

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki