Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca to powszechna przypadłość spędzająca sen z powiek młodym rodzicom. Dotyczy 10-40% niemowląt. Większość dzieci cierpi z jej powodu między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia (choć w ekstremalnych przypadkach, bo u około 7% niemowląt, kolki mogą trwać nawet do 9. miesiąca życia).

Pierwsze objawy

Epizod kolki to rozpoczynający się nagle, napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk o jednakowym charakterze z jednoczesnym prężeniem się, podkurczaniem nóżek i ich gwałtownym prostowaniem. Zwykle towarzyszy mu także powiększenie obwodu brzucha oraz zwiększona ilość gazów jelitowych. Objawy te występują zazwyczaj o stałej porze, najczęściej między 18:00 a 22:00. Najkrócej można ją opisać tzw. regułą trzech: dziecko płacze ponad 3 godziny dziennie, przez więcej niż 3 dni w tygodniu, przez co najmniej 3 tygodnie. Ważne jest, że poza epizodami płaczu i dolegliwościami, maluch je chętnie, prawidłowo się rozwija i zwiększa masę ciała. Kolki występują niezależnie od sposobu karmienia. W równym stopniu dotyczą niemowląt karmionych piersią, mieszankami mlecznymi lub w sposób mieszany.

Przyczyny

Kolka niemowlęcaPomimo faktu, że jest to tak powszechny problem, dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić jego przyczyn. Wydaje się, że do powstania kolki prowadzi wiele czynników, wśród których wymienia się najczęściej: nadwrażliwość na białko mleka krowiego lub sojowego (tzw. „skaza białkowa”), niedojrzałość przewodu pokarmowego (brak lub słabo rozwinięta 5 flora jelitowa), zaburzenia perystaltyki (zbyt wolna lub zbyt szybka „praca” jelit) lub nieprawidłowa technika karmienia (połykanie powietrza). Nie bez znaczenia są także narażenie na dym tytoniowy i przegrzewanie niemowlęcia oraz negatywne emocje między rodzicami a dzieckiem – niepokój młodej, niedoświadczonej mamy, trudna ciąża czy zbyt duża liczba bodźców z zewnątrz. Kolka często, choć niesłusznie, wzbudza w rodzicach poczucie winy.

Sposoby radzenia sobie z kolkami niemowlęcymi

W związku z tym, że jest to zaburzenie będące wypadkową wielu czynników, nie ma jednego, idealnego sposobu postępowania, ani jednego złotego środka, który zwalczałby szybko i skutecznie objawy kolki. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości. Zaleca się uspokajanie dziecka – kołysanie, ciepłą kąpiel, masaż brzuszka, a czasem nawet jazdę samochodem. Szum i jednostajny ruch pomagają uspokoić i ukoić malucha. Warto zwrócić także uwagę na dietę mamy karmiącej piersią. Nie powinno w niej być mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, orzechów, czekolady oraz produktów silnie alergizujących. Czasem (jeśli problemy z brzuszkiem są wynikiem nietolerancji pokarmowej) ulgę przynosi zmiana z mleka modyfikowanego na mieszankę dla alergików lub bezlaktozową, ale takiej decyzji nie powinno się podejmować na własną rękę. W Chinach okres występowania tej przypadłości ma nawet swoją nazwę – „sto dni płaczu”. Na forach internetowych aż roi się od sposobów radzenia sobie z tym problemem. Jedne bardziej, inne mniej pomocne, ale niewiele z nich jest popartych naukowymi dowodami świadczącymi o ich skuteczności. Z natłoku informacji, coraz wyraźniej przebijają się stanowiska specjalistów, wskazujących na pozytywną rolę bakterii probiotycznych w rozwiązywaniu problemów uporczywych kolek.

Drogie Mamy, pamiętajcie, że kolka ustępuje samoistnie po 3-5 miesiącu życia – jeśli po tym czasie nadal występują dolegliwości, należy skonsultować się z pediatrą, ponieważ przyczyna objawów może być zupełnie inna.

Pamiętaj, że kolka:

 • to trzy trójki: 3 godziny, przez 3 dni, przez 3 tygodnie,
 • nie jest poważną chorobą, a jedynie stanem przejściowym,
 • ustępuje samoistnie – w większości przypadków po 3. miesiącu zapomnicie o niej!
 • nie ma wpływu na rozwój i zdrowie dziecka,
 • nie jest dowodem, że źle opiekujesz się swoim dzieckiem!

Doktor Anna Ratajczak radzi

Pomożesz maluchowi:

 • unikając dymu papierosowego i przegrzania,
 • stosując właściwą dietę,
 • eliminując nadmiar bodźców i negatywne emocje – nastroje rodziców to nastroje dziecka,
 • podając właściwe probiotyki!
 • uspokajając go łagodnymi metodami (kołysanie, masaż, jazda samochodem) – stosuj je z umiarem i nie popadaj w przesadę!

Skontaktuj się z lekarzem jeśli:

 • twoje dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze,
 • rozwija się wolniej, niż rówieśnicy,
 • kolce towarzyszą inne objawy (biegunki, wymioty, gorączka) – może to nie kolka!
 • chcesz zastosować dietę eliminacyjną.

Dr Anna RatajczakAnna Ratajczak – absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Tytuł specjalisty chorób dzieci uzyskała w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, pracując m.in. na oddziałach hematologii czy gastrologii dziecięcej. Specjalista pediatra w Centrach Medycznych Euromedis oraz Medicover. Od kilku lat prowadzi także stronę internetową dla rodziców swoich małych pacjentów, opisując najczęstsze problemy zdrowotne wieku dziecięcego oraz udzielając porad w zakresie żywienia, szczepień i pielęgnacji dzieci. Prywatnie mama dwójki chłopców: 10-letniego Tymona oraz 5-letniego Mateusza.

Kolka niemowlęca, cz. 2 – problem do pokonania

Kolka niemowlęca, cz. 3 – doraźna pomoc

Artykuł Partnera
Floractin kolki

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

No niestety jak już kolka dotknie naszego dziecka to trzeba się przygotować na kilka miesięcy ciężkiej przeprawy. O ile przyczyn kolki nie zwalczymy to z objawami trzeba próbować sobie radzić, żeby ulżyć nieco dziecku. Ważne, żeby czytać np. https://kolka-niemowleca.pl/, edukować się, a będzie łatwiej znieść ten ciężki okres.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki