Niebieskie Pudełko Lifestyle Wiadomości Aktualności Międzynarodowy Dzień Dzieci – Żołnierzy

Międzynarodowy Dzień Dzieci – Żołnierzy

12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Dzień ten obchodzony jest od 2002 r., na pamiątkę wejścia w życie Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych.

Do Protokołu przystąpiło już ok. 150 krajów, zakazując tym samym udziału osób poniżej 18 lat w konfliktach zbrojnych. Nabór lub wykorzystanie w działaniach zbrojnych dzieci poniżej 15 lat stanowi zbrodnię wojenną.

Niestety dzieci-żołnierze wykorzystywane są w Mali, Czadzie, Demokratycznej Republice Kongo, Sri Lance, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Jemenie i Somalii.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Amnesty International w Mali ukazują z jakim koszmarem borykają się dzieci – żołnierze. Niepełnoletni wykorzystywani są do wsparcia oddziałów zbrojnych i grup zorganizowanych, zdarza się, że są wykorzystywani na pierwszej linii frontu.

Dzień Dzieci-Żołnierzy ma przypominać, że na świecie ok. 250-300 tys. osób niepełnoletnich angażowanych jest w konflikty zbrojne. W wielu krajach już 10-latki powoływani są do wojska. Przerażający jest fakt, że dzieci porywane są lub po prostu sprzedawane przez swoich rodziców do walki w oddziałach grup terrorystycznych. Wiele z nich ginie, zostaje okaleczonych, staje się ofiarami gwałtu i przemocy seksualnej.

Choć większość państw sprzeciwia się rekrutowaniu i wykorzystywaniu przez siły zbrojne lub uzbrojone grupy kogokolwiek poniżej 18. roku życia, według danych międzynarodowej koalicji organizacji pozarządowych Child Soldiers International, której AI jest częścią, od stycznia 2011 r. niepełnoletni żołnierze w znaczący sposób wykorzystywani byli w 19 krajach.

W ostatnich latach AI udokumentowała wykorzystywanie dzieci-żołnierzy m.in. w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Demokratycznej Republice Konga, Sri Lance, Somalii i w Jemenie.

[Źródło: wp.pl]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki