Strona główna » Pielęgnacja skóry noworodka

Pielęgnacja skóry noworodka

NEUTRADERM

Jak często należy myć małe dzieci? Po które kosmetyki warto sięgać? Czym się kierować przy pielęgnacji noworodka? Na te i inne pytania współcześni pediatrzy mają zgoła inne poglądy niż dawni lekarze. Sprawdź swoją wiedzę w temacie i naucz się dbać o swojego maluszka w optymalny, naturalny sposób.

Kontrowersyjna kwestia kąpieli

Nowo narodzone dziecko pokryte jest zazwyczaj mazią płodową, a nierzadko i krwią – nic dziwnego, że przez wiele dekad pierwsza kąpiel praktykowana była bez zwłoki. Dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmów fizjologicznych współczesna nauka zaleca jednak bardziej ostrożne podejście. Pierwsze mycie maluszka poleca się odłożyć o kilka, kilkanaście godzin, a nawet cały dzień!

Skąd ta drastyczna zmiana? Otóż z szeroko zakrojonych badań wynika, że oddalanie pierwszej kąpieli ma zdecydowanie korzystny wpływ na laktację. Noworodek łatwiej utrzymuje też temperaturę ciała i poziom cukru we krwi, a bliski kontakt z mamą, skóra na skórę, jest najlepszą formą adaptacji do życia w nowym świecie. Co więcej, resztki mazi płodowej działają niczym naturalna ochrona dla pozbawionej jeszcze mechanizmów obronnych skóry!

Zasadniczo zmieniło się również podejście do dalszych kąpieli. Dawną regułę codziennego rytuału w wanience odrzucono na rzecz kąpania co 2-3 dni, a w przypadku suchej skóry nawet rzadziej. A wszystko dlatego, że woda niepotrzebnie wysusza naskórek i pozbawia go ochronnego biofilmu, negatywnie wpływając na równowagę mikroflory bakteryjnej. Ta ostatnia zaś jest kluczem do zachowania zdrowia i rozwoju naturalnej ochrony.

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Nie jest ważne tylko, jak często myjesz, ale także czym. Francuska marka Neutraderm przygotowała serię kosmetyków dla niemowląt, które mają za zadanie wspierać korzystną mikrobiotę i promować rozwój naturalnego biofilmu. Czym różnią się one od tradycyjnych preparatów do kąpieli i pielęgnacji noworodków?

Opatentowany przez Laboratories Gilbert kompleks Active Oligo Skin jest wyjątkowo bogaty w magnez oraz wapń, minerały odpowiedzialne za wzmacnianie bariery skórnej. Ów unikalny składnik powstaje na bazie wody z morza Iroise, którą poddaje się technologicznie zaawansowanym procesom ultrafiltracji, elektrodializy oraz nanofiltracji. Otrzymana w rezultacie „idealna woda” charakteryzuje się optymalnym stężeniem jonów i pierwiastków śladowych. Zaaplikowana na skórę koi podrażnienia, remineralizuje tkankę, a przede wszystkim sprzyja rozwojowi potrzebnej każdemu człowiekowi mikrobioty.

Łagodzący Żel Myjący 3w1 Neutraderm Baby niweluje skutki wysuszenia skóry podczas kąpieli, wspiera naturalną barierę ochronną, a przy tym jest doskonale tolerowany i nie szczypie w oczy. Preparatem można myć ciało, twarz i pupę noworodka od pierwszych dni życia!

 

 

 

 

Delikatne oczyszczanie

Jak już wspomnieliśmy, zbyt częste kąpanie wcale nie pomaga zdrowiu dziecka. Co gorsza, narusza ono tworzący się właśnie płaszcz lipidowy i prowadzi do przesuszenia naskórka. Sucha, łuszcząca się i pękająca skóra jest nie tylko dyskomfortem, ale także pierwszym krokiem do rozwoju stanów zapalnych oraz infekcji grzybicznych i bakteryjnych.

Zamiast więc kąpać, ciało noworodka można oczyścić Łagodzącą Wodą Myjącą 3w1 Neutraderm Baby. Zawiera ona nie tylko wspomniany już kompleks dobroczynnych minerałów z najczystszego francuskiego morza, ale także glicerynę pochodzenia roślinnego oraz wyciąg z liścia drzewa oliwnego. Wystarczy lekko przetrzeć skórę maluszka gazikiem nasączonym wodą, aby skutecznie usunąć wszystkie nieczystości.

Łagodne przemywanie skóry jest szczególnie ważne przy każdorazowej zmianie pieluszki. Niestety, mocz i kał zawierają substancje o działaniu agresywnym na skórę, powodujące podrażnienia i wymagające regularnego usuwania. Czyszcząc pupę dziecka podczas każdego przewijania i wystawiając ją często na powietrze, umożliwiasz jej regenerację. Sucha, czysta skóra to zaś najlepsze środowisko dla dobroczynnej mikrobioty bakteryjnej, która odpowiada za naturalne mechanizmy obronne. Kosmetyki Neutraderm szanują skórę i działają bardzo subtelnie, wspierając naturalne mechanizmy fizjologiczne.

Naucz się rozpoznawać problemy i aktywnie im zapobiegać!

Pediatrzy przestrzegają, że nadmiar usilnej pielęgnacji w połączeniu z intensywnym wykorzystaniem niekoniecznie odpowiednich kosmetyków jest często przyczyną problemów dermatologicznych u maluchów. Skóra noworodków tymczasem potrzebuje raczej łagodnego traktowania i umiaru niż nadgorliwości.

Oprócz niezbyt częstych kąpieli i łagodnego oczyszczania wystarczy jej aplikacja Łagodzącego Kremu Nawilżającego Neutraderm. Ten naturalny preparat zawiera mieszankę olejów roślinnych oraz prebiotyk w postaci alfa-glukanu. Rolą tego ostatniego jest odżywianie bakterii tworzących mikrobiom skóry, a tym samym wzmacnianie jej warstwy ochronnej. W przeciwieństwie do innych kosmetyków pełni on więc rolę prewencji i wsparcia, ucząc skórę maluszka jak radzić sobie z działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Krem można stosować codziennie na całe ciało – ma on doskonałe właściwości absorpcyjne i nie pozostawia lepkiej warstwy.

Na co warto zwracać szczególną uwagę?

Jest wiele czynników i okoliczności, które mogą nadwątlić stan niemowlęcej skóry. Oprócz częstego mycia czy długiego przebywania w brudnej pieluszce należą do nich m.in. ekstremalne warunki pogodowe, alergie, ciasne lub nieoddychające ubranka czy agresywne substancje. Objawy skórne często towarzyszą również infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybicznym, jak również ząbkowaniu.

Bardzo istotne jest, aby szybko reagować na alarmujące zmiany. Niedojrzała jeszcze skóra dość łatwo poddaje się bowiem stanom zapalnym, a problemy szybko ulegają zaostrzeniu. Jeśli mimo domowej pielęgnacji niepokojące symptomy nie ustępują, skonsultuj się koniecznie z lekarzem pediatrą.

Na co dzień najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka, to zapewnić mu optymalne warunki do naturalnego rozwoju. Kosmetyki Neutraderm to minimum ingerencji przy optymalnym poziomie wsparcia dla dojrzewającej skóry noworodka. Zaufaj mocy morskich minerałów i zapewnij maluszkowi pielęgnację subtelną, a zarazem troskliwą. Pamiętaj, że zdrowa skóra poradzi sobie z większością przeciwności – rolą rodzica jest więc przede wszystkim dbałość o wsparcie fizjologicznego mikrobiomu, który jest najważniejszą formą naturalnej obrony skóry!

 


Bibliografia:

 

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pakiety

Pakiety

Placówki