Strona główna » Małe dziecko » Dieta i żywienie » Prawidłowe nawodnienie: ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Prawidłowe nawodnienie: ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Prawidłowe nawodnienie: ile wody dziennie powinno pić dziecko?

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne – o tym powszechnie wiadomo. Zdania na temat tego, ile trzeba pić wody dziennie, są podzielone. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat, skupiając się na tym, ile wody powinny wypijać dzieci. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku najmłodszych, a także seniorów, osób aktywnych fizycznie i chorych, prawidłowe nawodnienie organizmu jest szczególnie istotne.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie niemowląt i małych dzieci jest takie ważne?

Każda mama powinna zawsze pamiętać o tym, że prawidłowy poziom nawodnienia organizmu jest bardzo ważny w przypadku niemowląt i małych dzieci. Oczywiście starsze dzieci, młodzież i dorośli również muszą codziennie dbać o to, by wypijać odpowiednią ilość wody, jednak u najmłodszych, podobnie jak u seniorów, odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne. Woda uczestniczy we wszystkich procesach życiowych, w tym jest transporterem substancji odżywczych, a także pomaga w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii.

Jeśli zadbasz o to, aby dziecko miało odpowiednio zbilansowaną dietę, ryzyko odwodnienia będzie małe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gdy pojawiają się wymioty oraz biegunka, organizm malucha odwadnia się szybciej niż osoby dorosłej. Jest to związane głównie z wyższym udziałem wody w składzie ciała dziecka oraz z niedojrzałością jego nerek. Trzeba więc zwracać uwagę na oznaki odwodnienia, by jak najszybciej zacząć działać.

Ile wody dziennie powinny wypijać niemowlęta i małe dzieci

Jeśli szukasz wiarygodnych informacji na temat tego, ile powinny pić maluchy, to dobrze trafiłaś. Wiemy bowiem, jakie zalecenia dla różnych grup wiekowych wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Co istotne, dane te zostały opracowane na podstawie wyników badań medycznych. Odnoszą się one do przeciętnych warunków klimatycznych oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, trzeba więc uznać je za minimalne wartości. Pamiętaj o tym, że zalecane jest picie dodatkowej szklanki wody na każdy stopień, gdy temperatura powietrza przekracza 37°C.

 

 

Według wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, niemowlęta w pierwszym półroczu życia powinny wypijać 100-190 ml wody na każdy kilogram masy ciała. W ciągu kolejnych 6 miesięcy niemowlęta w ciągu dnia mają pić 800-1000 ml. Jeśli chodzi o maluchy w drugim roku życia, to zaleca się, aby piły one 1100-1200 ml wody dziennie. Z kolei dzieci, które mają 2-3 lata, powinny pić 1300 ml, natomiast chłopcy i dziewczynki w wieku 4-8 lat o 300 ml więcej.

Co robić, gdy maluch nie chce pić?

W przypadku niemowląt niekiedy pojawia się problem z piciem z butelki lub kubka. Gdy dziecko jest odstawiane od piersi, mogą wystąpić trudności z nauką picia z takich akcesoriów. Warto więc zainwestować w produkt szczególnie przyjazny dziecku, taki jak kubek niekapek, wyróżniający się tym, że maluchy korzystają z niego bez niepotrzebnego stresu. Możesz wybierać wśród różnych produktów tego typu, dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka.

Pamiętaj o tym, by nie poić dziecka dużą ilością wody na raz. To może mu zaszkodzić! Aby zadbać o odpowiedni poziom wody w jego organizmie, podawaj mu wodę często, ale w małych porcjach.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki