Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Prawo, praca i zasiłki » Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla kobiet zatrudnionych na umowę zlecenie

Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla kobiet zatrudnionych na umowę zlecenie

zasiłek macierzyński

Wiele Polek z różnych względów pracuje dziś długoterminowo na umowę zlecenie. Jak będzie wyglądać ich sytuacja po zajściu w ciążę?

Umowa zlecenie należy do jednej z umów cywilno-prawnych, które zostały uregulowane w Kodeksie Cywilnym (art. 734 i kolejne Kodeksu cywilnego, dalej k.c.), zatem nie podlega paragrafom z Kodeksu Pracy. Umowę zlecenie stworzono bardziej na potrzeby pracodawcy aniżeli pracownika, w związku z czym ogranicza ona zleceniobiorcę w wielu kwestiach, w tym w kwestii prawa do urlopu. Kobiety pracujące na umowę zlecenie nie mają więc prawa do urlopu macierzyńskiego!

Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Tak naprawdę prawo do zasiłku macierzyńskiego nie jest związane z formą zatrudnienia, ale z opłacanym składkami. Kobiety pracujące na umowę o pracę są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym, więc automatycznie mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. W przypadku matek pracujących na zlecenie decydującym kryterium jest fakt dobrowolnego opłacania ubezpieczenia chorobowego. Ciężarna musi przy tym w dniu porodu podlegać ubezpieczeniu, czyli posiadać aktualną, obowiązującą umowę. Jeśli wygaśnie ona przed porodem, to mimo opłacania składek w czasie ciąży, zasiłek macierzyński nie przysługuje.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wystarczy zostać objętą umową zleceniem na dzień przed dniem porodu, aby prawo do zasiłku mieć!

Jak wypłacany jest i ile wynosi zasiłek macierzyński?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami podstawę wymiaru zasiłku stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 miesięcy poprzedzających dzień porodu bądź krótszego okresu pracy na zlecenie. Mówiąc prostszym językiem, podstawą jest więc wynagrodzenie brutto za wspomniane miesiące, zaś kobieta otrzymuje:

  • 100% przez okres 20 tygodni, jeśli nie zamierza skorzystać z urlopu rodzicielskiego;
  • 80%, jeśli kobieta po porodzie będzie wnioskować o urlop rodzicielski (32 tygodnie);
  • 60%, jeśli kobieta złoży wniosek o urlop rodzicielski w terminie późniejszym niż 21 dni po porodzie (w tej sytuacji w początkowych 20 tygodniach wypłaca się 100%, a w okresie urlopu rodzicielskiego 60%).

Uwaga: W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego kobieta może nadal pracować na umowę zlecenie i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie!

Zasiłek macierzyński nie może być niższy niż 1000 zł netto! Jeśli więc wyliczona na powyższej podstawie kwota wynosi mniej niż 1000 zł netto, ZUS musi wypłacić ubezpieczonej wyrównanie.

Jak wnioskować o zasiłek macierzyński przy umowie-zlecenie?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński pracując na umowę zlecenie, należy zwrócić się do swojego zleceniodawcy i dostarczyć mu akt urodzenia dziecka oraz wypełniony wniosek o zasiłek macierzyński dostępny na stronie ZUS. (https://www.zus.pl/documents/10182/788036/1678_17+ZAM_grudzie%C5%84_do+zapisu.pdf/bb52b14c-9018-4bc0-a809-e05bf8ad65dc)

Instagram
Tagi: , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona