Niebieskie Pudełko Przedszkole Nauka i zabawa Gry i zabawy Propozycje na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

Propozycje na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

Na aktywność ruchową nie jest za wcześnie, nawet jak nasza mała pociecha jeszcze nie zaczęła siadać. Bowiem naturalnym środowiskiem dla Twojego dziecka była woda, zapewnij mu od najmłodszych lat radość w postaci kąpieli na pływalni.

W Polsce coraz częściej spotkać można pływalnie oferujące rozrywkę dla niemowlaków. Podgrzewana woda odpowiednio oczyszczona oraz animator i opieka ratowników zachęca rodziców do spędzania aktywnie wolnego czasu, wyrabiając przy tym w dziecku zdrowe nawyki. Gdy tylko maluszek podrośnie, tak by móc samodzielnie siadać, możemy zaoferować mu rozrywkę w postaci wycieczek rowerowych, bezpiecznie w foteliku. Idąc za rozwojem dziecka kolejną formą aktywności ruchowej jaką możemy pokazać dziecku są place zabaw, kluby malucha z basenami pełnymi piłeczek i zjeżdżalniami. Jeżeli nie ma w naszej miejscowości tego typu rozrywek, alternatywą dla rodziców może być własna wyobraźnia wspomagana odpowiednią lekturą dotyczącą gier i zabaw dla dzieci. Zalecamy baczne obserwowanie dziecka, jego zachowań wśród rówieśników, upodobań co do zabaw, tak, aby móc zabrać dziecko na regularne zajęcia prowadzone w grupach. Dolną granicą wieku dziecka jest trzeci rok życia, gdzie spokojnie mogą uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych, opartych na zabawach. Dziecko wyraźnie zasygnalizuje, która z dyscyplin sportowych najbardziej przypadła mu do gustu. Warto zwrócić uwagę, czy nasze dziecko swobodniej czuje się w grupie czy jednak woli samodzielnie sprostać wyzwaniom. Ważnym elementem w rozwoju dziecka są predyspozycje w budowie ciała. Niekiedy leworęczność tak bardzo wyróżniająca dzieci spośród rówieśników, może stać się atutem np. w grach zespołowych Kiedy dziecko uświadomi sobie, że to nic złego, uwagi rówieśników będą mniej bolesne.

Z aktywności fizycznej dziecka płynie wiele korzyści, nie tylko uczy się ono systematyczności i odpowiedzialności, ale również zapewnia mu zdrowy rozwój poza światem telewizji i komputerów. Pokazuje jak niewiele potrzeba do pełni szczęści, satysfakcji i wspomaga wyobraźnię.

Jedynym zagrożeniem dla dziecka jest nasza własna ambicja i chęć realizacji swoich niespełnionych planów. Dlatego warto pamiętać, że nawet jeśli nasz  syn nie zostanie piłkarzem, a córka baletnicą to nie koniec świata, a początek świadomości dokonywania samodzielnych wyborów przez nasze dzieci. Donosi dzisiejsza stołeczna Gazeta Wyborcza.

23.08.2011
Joanna Adamczyk

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki