Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo nad genezą przedszkola? Kiedy powstała pierwsza tego typu instytucja? Jaki związek jest między rozwojem przemysłowym a opieką nad dziećmi?

Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Projekt „Praca przyjazna rodzinie – elastyczna forma zatrudniania” promuje powstawanie przedszkoli przyzakładowych. Pierwsze tego typu instytucje powstały w efekcie rozwoju przemysłowego i zapotrzebowania na dodatkowe ręce do pracy. Placówki nazwano ochronkami. W Polsce stały się popularne w latach 30. XIX wieku. Kolejny etapem rozwoju było powstanie przedszkola – pierwsze założono w Warszawie w 1837r. Od tamtego czasu trochę się zmieniło.

Dzisiejsze polskie przedszkola możemy podzielić na prywatne i publiczne. Najczęściej w grupie prywatnych powstają te przyzakładowe. Według Państwa to dobry pomysł? Firma ITI otworzyła taką placówkę w 2007r, w jej ślady poszedł koncern Nicea, który w 2009 r. zorganizował swoim dzieciatym pracownikom możliwość pozostawienia pociechy pod dobrą opieką tuż przy zakładzie pracy.
Argumenty na TAK i NIE leżą po obu stronach. Badania przeprowadzone w 2008 roku pokazują, że plusami mogą być m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, dofinansowanie przez pracodawcę placówki, elastyczne godziny otwarcia w tygodniu, a nawet w weekendy. A minusy? Też są, choćby większe oczekiwania pracodawcy względem pracownika, czy „uwięzienie” rodzica w jednym miejscu pracy – pracę zawsze można zmienić, ale przedszkole w środku roku?

22.09.2011
Joanna Adamczyk

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki