Rodzić w warunkach domowych, ale pod okiem położnej? W jednym ze stołecznych szpitali utworzono przyszpitalny dom narodzin – pierwszy taki w Polsce.

Szpital św. Zofii zadbał by kobiety chcące urodzić dziecko w domowych warunkach (z różnych przyczyn nie decydują się na poród we własnym domu) miały taką możliwość pod okiem wykwalifikowanej położnej.

W przyszpitalnym domu narodzin zadbano o ciepły wystrój pomieszczeń tak, aby nie przypominały swoim charakterem sal szpitalnych. Utworzono trzy pokoje w różnej tematyce. Przyszła matka może urodzić maluszka w Paryżu, Rzymie czy Londynie. Każdy pokój zaaranżowany jest tak, by wystrój nawiązywał do wybranego miasta. Dodatkowo każdy wyposażony jest łazienkę, łóżeczko dla maluszka oraz fotel – z którego może skorzystać wycieńczony pomocą przy porodzie mąż :-). Jeśli rodząca zażyczy sobie, by towarzyszyło jej więcej osób – nie ma najmniejszych przeciwwskazań ku temu. Dodatkowo mamy mogą skorzystać z piłek relaksacyjnych, drabinek czy stołka porodowego.

Dom narodzin prowadzony jest przez położne, które są jedynym personelem medycznym obecnym przy porodzie. Lekarze zapewniają, że w przypadku ewentualnych nieprawidłowości przy porodzie jest sprzęt potrzebny do udzielenia pomocy noworodkowi. Rodząca kobieta może też być w każdej chwili przeniesiona na szpitalny blok porodowy.

Poród jest bezpłatny, jednak nie wszystkie rodzące mogą skorzystać z tych udogodnień. Rodzić mogą pani wyłącznie w ciąży niskiego ryzyka, czyli takie pacjentki, których zdrowie ogólne i przebieg ciąży są prawidłowe. Jest to miejsce dla kobiet zdecydowanych na poród naturalny, fizjologiczny, bez stymulowania farmakologicznego.

Szpital przy ul. Madalińskiego również przymierza się do utworzenia szpitalnego domu narodzin. Niewykluczone, że już za rok będzie można i tam rodzić w domowych warunkach.
                                                                                [Źródło: rp.pl]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona