Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Jak być dobrą matką Skąd się bierze miłość do dziecka?

Skąd się bierze miłość do dziecka?

„Można żyć bez miłości, ale co to za życie? Mamy w sobie zakodowaną potrzebę miłości. Być kochanym i kochać to jest nasza fundamentalna potrzeba. Życie bez miłości to tylko wegetacja.”

Amerykański socjolog John Lee wyróżnił 6 typów miłości. Sklasyfikował ją na podstawie typów starożytnych Greków.

* Eros to miłość romantyczna, często od pierwszego wejrzenia, pełna namiętności i intensywna. Partnerzy wspólnie celebrują ważne dla nich wydarzenia, których doświadczyli razem. Partnerzy tak mocno się ze sobą identyfikują, że mogą nosić ubrania w tym samym kolorze. Sfera seksualna, sprawianie sobie dużej przyjemności, rozwijanie ars amandi to również istotny obszar ich życia, dzięki któremu mają poczucie spełnienia.

* Ludus to miłość, gdzie jedno z partnerów dąży do dominacji. Jest to miłość egoistyczna, wojownicza. Jedna ze stron stara się udowodnić swoją wyższość nad partnerem, chce aby w pewien sposób uzależnił się od niej. Sfera seksualna to bardziej zabawa niż umacnianie wspólnych więzi, bez szczególnego liczenia się z satysfakcją partnera. Taka miłość cechuje osoby pewne siebie, które potrafią manipulować ludźmi. Zazwyczaj są niewierne.

* Storge to miłość bardziej przyjacielska niż namiętna. Sfera seksualna schodzi tu na drugi plan, ale nie jest pozbawiona namiętności i wspólnej przyjemności. Miłość rozwija się bardzo długo i może trwać latami i partner staje się najważniejszym człowiekiem w naszym życiu. Porozumienie dwóch dusz, przywiązanie, rozmowa, wspólne pasje i zainteresowania cechują miłość Storge.

* Mania to miłość niemalże obsesyjna. Ktoś kto kocha taką miłości często nie śpi po nocach, może nie jeść, tracić zdolność logicznego myślenia. Osoba taka popada w skrajne nastroje od pobudzenia po depresję. Zazdrość, nieustanne domaganie się od drugiej osoby potwierdzenia miłości. Mania występuje zazwyczaj w pierwszej fazie romansu.

* Praga to miłość poniekąd wynegocjowana, gdzie zostają oszacowane wady i zalety partnera. To miłość zaplanowana, poukładana, do przewidzenia. Wiemy ile będziemy mieć dzieci, gdzie będzie nasz dom, mamy skrupulatnie zaplanowaną ścieszkę kariery i każdy etap życia. Miłość ta ma racje bytu, jeśli druga osoba jest równie pragmatyczna.

* Agape to miłość na tyle silna, że potrafi wybaczyć zdradę. To miłość, w której partner całkowicie poświęca się drugiej osobie, rozumie ją, pomaga w każdej sytuacji. Często jest tak, że osoba kochająca tą miłością bardziej dba o szczęście partnera niż własne.  

A Ciebie jaka miłość dopadła?

                                                                              [Źródło: Lew Starowicz „o miłości”]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki