Niebieskie Pudełko Lifestyle Wiadomości Aktualności Urlop rodzicielski! Jakie zmiany czekają rodziców ?

Urlop rodzicielski! Jakie zmiany czekają rodziców ?

Już od 1 września 2013 roku urlopy macierzyńskie mają zostać wydłużone do roku czasu. Wyniosą 20 tygodni podstawowych i 6 tygodni dodatkowych. Po 26 tygodniach spędzonych z dzieckiem możemy przedłużyć swój urlop o kolejne 26 tygodni. I to ma być urlop macierzyńsko – tacierzyński. Rozwiązania będą elastyczne – można będzie skorzystać tylko z kilku miesięcy wolnego na dziecko i otrzymywać w tym okresie odpowiednio wyliczone świadczenie.

Ci, którzy zdecydowaliby się na urlop półroczny otrzymają 100% pensji.  Natomiast ten kto się zdecydował na całoroczny urlop tuż po urodzeniu dziecka będzie dostawać 80% pensji. Z kolei, Ci którzy zdecydują się na roczny urlop, dopiero w połowie roku, mogą liczyć na 60% pensji przez kolejne sześć miesięcy.

Ważne: Drugą część urlopu (czyli 26 tyg) będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

„Nowy” urlop to urlop rodzicielski. Oznacza to, że rodzice będą mogli podzielić się nim między sobą w dowolnych konfiguracjach. Jedyny warunek to taki, że pierwsze 14 tygodni dzieckiem musi zająć się matka. Jest to jej czas na dojście do siebie i na niezbędną opiekę nad noworodkiem.

Niewykluczone, że urlop  tacierzyński również zostanie wydłużony. Od 1 stycznie 2013 najprawdopodobniej wyniesie on 8 tygodni. Tacierzyński jest tylko dostępny dla ojców.

Obecnie tatusiowie mają 2 tygodnie tacierzyńskiego, które musi wykorzystać zanim dziecko skończy rok. Jest to pełnopłatny urlop. Gdy ojciec się nie zdecyduje na jego wykorzystanie to przepada.

Ośmiotygodniowy urlop dla tatusiów, nie będzie możliwy do wykorzystania w tym samym czasie kiedy opiekę nad dzieckiem stanowi matka. Czyli rodzice nie będą mogli wspólnie razem spędzać bezcennego czasu z dzieckiem. Ojciec będzie miał dwa lata na wykorzystanie ośmiotygodniowego tacierzyńskiego.    

                                                                                                   [Źródło: GazetaPraca.pl]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona