Tatusiowie od nowego roku cieszą się dłuższym urlopem ojcowskim, ale czy naprawdę się cieszą? A może przeraża ich myśl, że mogliby/ musieliby zająć się małą, kruchą istotką, która poprzez płacz komunikuje, że coś jest nie tak, tylko nie wiadomo co?

Szczęśliwi „posiadacze” dziecka mogą przez 14 dni zająć się swoim potomkiem. Tak się zastanawiam: czy w naszym polskim społeczeństwie to zaszczyt połączony z przyjemnością, dumą i odpowiedzialnością, czy po prostu strach, zwątpienie we własne możliwości w połączeniu z bezradnością? Niewątpliwie tatusiowie coraz czynniej uczestniczą w życiu i wychowaniu swoich pociech. Pomagają swoim żonom w codziennych domowych obowiązkach. To chyba dobra zmiana w świadomości ludzi. A jak patrzą na to inni panowie, którzy twardo stąpają po ziemi, często bezdzietni? Czy taki kochający mąż i ojciec oddany rodzinie może być autorytetem dla swoich kumpli? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy sam.

Na koniec trochę faktów. Macierzyński trwa 20 tygodni, z czego po 14 tygodniu mama może oddać resztę urlopu partnerowi. Jeśli jednak mężczyznę przerażała myśl samodzielnego zajęcia się noworodkiem i nie skorzystał z macierzyńskiego, może równolegle z żoną skorzystać z urlopu ojcowskiego –trwa on 14 dni. To nie koniec urlopowania, bowiem kodeks pracy zapewnia mamie lub tacie pełnopłatne 4 tygodnie na jedno dziecko lub 6 tygodni na wieloraczki. Poza tym rodzice mają prawo do urlopu wychowawczego, który może trwać do 3 lat, przy czym przez 3 miesiące rodzice mogą z niego skorzystać w tym samym czasie i cieszyć się urokami rodzicielstwa.

13.01.2012
Joanna Adamczyk

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona