Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Dookoła ciąży Prawo, praca i zasiłki Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowym becikowym

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowym becikowym

31 marca 2015 roku rząd przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą nowe świadczenie rodzicielskie – tzw. Nowe Becikowe. Projekt ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Nowe Becikowe skierowane jest do studentów, rolników, osób pracujących na tzw. umowach cywilno-prawnych (umowy o dzieło, umowy-zlecenie), a także do osób bezrobotnych. Obejmuje więc te osoby, które do tej pory ze względu na formę zatrudnienia nie mogły skorzystać z urlopów macierzyńskich i rodzicielskich.

Nowe świadczenie rodzicielskie obejmuje kwotę w wysokości 1,000 zł miesięcznie, wypłacaną przez pierwszy rok życia dziecka w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku urodzenia dwójki lub większej ilości dzieci przy jednym porodzie może zostać proporcjonalnie wydłużone do maksymalnie 71 tygodni. Świadczenie przysługuje również osobom, które adoptowały dziecko.

W przypadku Nowego Becikowego nie jest ważny status ubezpieczeniowy rodziców. Nowego świadczenia nie dostaną jednak osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego.

 

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Drogie Panie, z tego co wyczytałam w innych artykułach, nowe becikowe przysługuje dzieciom urpdzonym od stycznia 2016r lecz przysługuje również na te urodzone w grudniu 2015r lecx przez okres jedenastu miesięcy :) wcześniej urodzone dzieci czyli przed grudniem podlega stare becikowe. Pozdrawiam

Ponawiam pytanie zadane przez panią wyżej.

ja pracowałam i studiowałam i macierzyńskiego dostane 900zł a gdybym pracowała na czarno dostawałabym 1000?! o zgrozo

Mam pytanie. jak urodziłam w lipcu to od stycznia też będę dostawać 1000zł miesięcznie tylko że przez krótszy okres(do ukończenia przez dziecko roku życia)?

Forum

Forum

Imiona