Jak najlepiej wykorzystać trzeci miesiąc życia dziecka? Przede wszystkim bądź blisko niego i dostarczaj mu bodźców wspierających jego prawidłowy rozwój. Dajemy Ci 12 pomysłów na proste czynności, które możesz wykonać każdego dnia, by stymulować harmonijny rozwój swojego maluszka.
Jak stymulować 3-miesięczne dziecko
- Jak najczęściej dotykaj, przytulaj, kołysz i całuj dziecko. Twoja bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa, pobudza ciekawość, zachęca do odkrywania świata, ruchu i wydawania dźwięków. Maluch, który czuje się kochany i szczęśliwy, szybciej się rozwija, czyni postępy w mówieniu, a także wcześniej nagrodzi Cię pierwszym uśmiechem!
- Rozmawiaj z maleństwem. Opowiadaj mu na bieżąco, co robisz w danej chwili, na przykład ubierając go, kąpiąc lub przyrządzając sobie posiłek. Trzymaj się teraźniejszości, nazywaj przedmioty, zwierzęta i osoby, które są w zasięgu wzroku. To, czy dziecko Cię rozumie nie ma na tym etapie znaczenia. Ważne, że słyszy Twój głos, który je uspokaja, wychwytuje nowe dźwięki i intonację. Od czasu do czasu zadawaj maluszkowi pytania i rób przerwy na jego odpowiedzi. Wprawdzie na razie nie możesz liczyć na to, że ich udzieli, ale taki przebieg rozmowy zachęci go do wydawania dźwięków i nie znuży go tak, jak długi monolog.
- Pobudzaj wszystkie zmysły dziecka. Czytaj mu rymowanki i proste opowiadania, śpiewaj swoje ulubione piosenki i kołysanki, pokazuj ilustracje, szczególnie takie o mocno kontrastujących kolorach. Możesz je znaleźć w książeczkach z obrazkami stworzonych z myślą o kilkumiesięcznych maluchach. Daj mu szansę na poznawanie świata – wybierzcie się na spacer, do sklepu i parku. Kiedy jesteście w domu, pozwól maluchowi obserwować siebie samego w lustrze, pokaż mu widok za oknem, od czasu do czasu kładź go w innym miejscu w pokoju.
- Śpij blisko dziecka. Dzięki temu będziesz przy nim nawet w nocy i dasz mu poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje. Spanie blisko dziecka niekoniecznie oznacza spanie z nim w jednym łóżeczku – dobrym rozwiązaniem jest także postawienie łóżeczka w sypialni rodziców lub zamontowanie dostawki do łóżka. Mamie z pewnością ułatwi to wstawanie w nocy do dziecka i karmienie go piersią. O wszystkich zaletach wynikających ze spania przy dziecku przeczytasz w naszym artykule „Spanie z dzieckiem – razem czy osobno?”
- Co jakiś czas zmieniaj dziecku pozycję, w której leży, kładąc go na zmianę na brzuszku i na plecach. Leżenie na brzuszku bardzo dobrze wpływa na bioderka dziecka. W tej pozycji może ono też poćwiczyć unoszenie główki i tułowia, przewracanie się na plecy i pełzanie. Pamiętaj tylko, by układać go na macie, kocyku lub twardym materacyku bez poduszki. Ułatwi mu to unoszenie ciała i oddychanie noskiem. Zachęcaj także dziecko do ruchów obrotowych, np. kładąc obok niego zabawkę.
- Zawieś nad łóżeczkiem maluszka karuzelę z przypiętymi maskotkami. Zabawki na niej zawieszone będą przyciągać wzrok dziecka i zachęcać go do chwytania, dotykania i odpychania. Dzięki tej zabawie maluch będzie ćwiczył koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację wzroku i coraz bardziej precyzyjne ruchy rączkami. Najlepiej, by zabawki na karuzeli były w żywych (ale nie jaskrawych) kontrastujących kolorach. 3-miesięczne dzieci najchętniej patrzą na jedno lub dwukolorowe zabawki.
- Kultywuj codzienne rytuały. Stały porządek dnia wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka, reguluje pory jego karmienia i ułatwia mu zasypianie. Maluchy nie lubią chaosu. To ład i harmonia stymuluje je do odkrywania świata i wspiera ich rozwój. Dlatego trzymaj się Waszego stałego rozkładu dnia i pozwól dziecku czerpać z niego poczucie bezpieczeństwa.
- Zapewnij dziecku pełną swobodę ruchów rączkami. Nie krępuj jego rąk na spacerze ciasną kołderką, nie owijaj ich także kocykiem, kiedy kładziesz malucha w domu. Dawaj mu do chwytania różne przedmioty – grzechotki lub zabawki. Na tym etapie dziecko nie potrafi chwytać przedmiotów, które są na wprost jego twarzy, dlatego kładź je obok maluszka.
- Naucz się odczytywać sygnały dziecka. Nadmiar stymulacji, dźwięków lub rozmowy może zmęczyć lub rozdrażnić dziecko. Jak to rozpoznać? Z pewnością Twój maluch ma cały zestaw reakcji, za pomocą których daje Ci znać o swoich potrzebach. Być może gdy jest zmęczony wierci się lub marudzi? A może wtedy wkłada piąstki do buzi, a chwilę później zaczyna płakać? Jeśli zauważysz, że dziecko potrzebuje spokoju, po prostu daj mu odpocząć.
- Naśladuj odgłosy malucha. Niemowlęta uwielbiają tę zabawę. Gdy dziecko wypowie kilka dźwięków, powtórz je za nim. Zachęci to malucha do dalszego ćwiczenia mowy i naśladowania dźwięków, które Ty wypowiadasz. Dodatkowo Twoja bliskość doda mu pewności siebie w ćwiczeniu nowych kombinacji dźwięków.
- Stale obserwuj swoje dziecko. Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a jego zachowania nie muszą trzymać się podręcznikowych wzorców. Przyglądaj się uważnie reakcjom swojego malucha na różne bodźce i zobacz, co sprawia, że jest radosny, podekscytowany albo zaniepokojony. Obserwacja powie Ci na temat Twojego dziecka dużo więcej, niż eksperci w książkach przeznaczonych dla rodziców.
- Pozwól maluchowi na samodzielność. Bycie blisko 3-miesięcznego dziecka, dostarczanie mu bodźców i poświęcanie mu uwagi jest bardzo ważne. Ale równie ważna jest umiejętność wypośrodkowania pomiędzy zabawą z dzieckiem a pozwoleniem mu na swobodę. Możesz być przy nim, ale nie musisz go non stop zabawiać czy asystować mu przy każdym ruchu. Pozwól mu wykazać się samodzielnością, obserwować otoczenie i odkrywać świat na swój sposób.
Trzeci miesiąc życia – co potrafi dziecko?
Niby to jeszcze bezbronny drobiazg, który najchętniej cały dzień i noc wtulałby się w pierś mamy. Ale pierwszy kwartał życia przynosi też wielkie zmiany, które musisz nauczyć się obserwować i doceniać. Jedną z najważniejszych umiejętności jest kontrola główki – maluszek potrafią ją podnosić w pozycji leżenia na brzuszku i otaczać na obie strony.
Trzymiesięczne niemowlę ma już na tyle silne nóżki i brzuch, że potrafi prostować kończyny dolne, a nawet energicznie nimi kopać. Jego rączki próbują łapać zabawki i dość łatwo lądują w buzi.
Jednocześnie maluch zaczyna pojmować cykl dobowy i przyzwyczajać się do dziennej aktywności i nocnego wypoczynku. Rób wszystko, co możesz, aby wesprzeć go w tej zmianie. Najlepiej, aby sypialnia była zaciemniona, a łóżeczko stało się synonimem snu, nie zaś zabawy. Zobaczysz, że i Ty za chwilę będziesz bardziej wypoczęta!
Tagi:
budowanie więzi z dzieckiem,
komunikacja,
obserwacja niemowlęcia,
rozwój emocjonalny,
rozwój niemowlęcia
Dodaj komentarz