Strona główna » Imiona dla dzieci, pochodzenie, księga imion

Imiona dla dzieci, pochodzenie, księga imion

Imiona dla dzieci to temat rzeka — krótkie i długie, słowiańskie i zagraniczne, proste i ekstrawaganckie... Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

W życiu każdej przyszłej mamy nadchodzi ten moment, w którym trzeba wybrać imię dla dziecka. To, które wybierzesz dla swego noworodka zostanie z nim do końca życia! Jeśli masz wątpliwości lub brakuje Ci pomysłów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki imion dla dzieci. Znajdziesz tu zarówno imiona oryginalne, polskiego i obcego pochodzenia, jak i najpopularniejsze imiona dla dzieci w tym roku.

Czym się kierować przy poszukiwaniach?

Możesz preferować imiona dla dzieci rozpoczynające się na daną literę - tak, aby była zgodność między rodzeństwem lub inicjały prezentowały się atrakcyjnie. W zależności od nazwiska możesz woleć imię długie lub krótkie, dźwięczne lub nie. Dla wielu rodziców istotne są również możliwości eleganckiego zdrabniania. Poza tym poszukujemy często imion, których nie da się przeinaczać i przedrzeźniać.

Pochodzenie i znaczenie imion

Imiona dla dzieci to jednak nie tylko litery i dźwięki. Za większością popularnych imion kryje się długowieczna tradycja, jak również ciekawy symbolizm. Dla wielu rodziców znaczenie i pochodzenie imion są bardzo ważne, bo wydają się predysponować potomstwo do określonych roli czy cech charakteru. Nasza wyszukiwarka pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o każdym z imion i ułatwi podjęcie decyzji. Co więcej, przedstawiamy również rankingi popularności, daty imienin, a nawet słynnych ludzi noszących dane imię! Daj się zainspirować!

Imiona zagraniczne – coraz popularniejsze

Globalizacja sięgnęła już również Urzędów Stanu Cywilnego. W aktach urodzenia polskich dzieci pojawiają się coraz częściej imiona żywcem przeniesione z obcych krajów. Inspiracją bywają filmy, seriale, książki, ale także media społecznościowe. Rozwiązanie to ma swoje plusy. Przede wszystkim, w przyszłości dziecku będzie łatwiej odnaleźć się w środowisku międzynarodowym, bez ryzyka przeinaczania trudnych w wymowie imion słowiańskich. Poza tym zagraniczne imiona są zwykle ciekawe i egzotyczne, a wiele źródeł wskazuje, że nietypowe imię wykształca w dziecku charyzmę i pomaga mu przebijać się wśród rówieśników. Z drugiej strony, obcych imion brakuje w polskim kalendarzu, co stwarza trudności ze świętowaniem imienin. Wiele ludzi, w tym nauczycieli, może być też negatywnie nastawionych do obcobrzmiących Dżesik czy Alexów.

Imiona unisex – czy warto?

W czasach genderowej rewolucji nie sposób zapomnieć o niejasnej tożsamości płciowej, która wydaje się być coraz częstsza, albo przynajmniej bardziej nagłaśniana. Jeśli jesteś otwarty na scenariusz, w którym syn może chcieć być córką lub na odwrót, pomyśl o imieniu, które nie szufladkuje i nie ogranicza. W międzynarodowym słowniku takich propozycji imion unisex jest już całkiem sporo.

Przede wszystkim nie szkodzić!

Wybór imienia dla dziecka nie powinien służyć realizacji własnych wizji czy upodobań. Nie próbujmy kierować się własnymi przejściowymi fascynacjami ani modą. To decyzja, która poniekąd określi naszego potomka i wpłynie na jego życie. Idealnie, jeśli ostateczny wybór będzie podobać się obojgu rodziców i będzie akceptowany przez dziadków i rodzeństwo, a więc najbliższe otoczenie. Często proces decyzyjny wymaga czasu, przemyśleń i dyskusji, więc nie warto zostawiać go na ostatnią chwilę. Gdy tylko poznacie płeć dziecka, zacznijcie przygotowywać listy swoich preferencji. Jeśli wybierzecie opcję niespodzianki przy porodzie, przygotujcie imię dla chłopca i dla dziewczynki.   Imiona dla dziewczynek Imiona dla chłopców  

Wyszukiwarka imion

  • Znajdź imię zaczynające się od litery:

  • Znajdź imię kończące się na literę:

  • Znajdź imię składające się z:

    znaków

Popularne imiona dla dziewczynek

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki