Pochodzenie i znaczenie imienia Adam

Adam

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
hebrajskie

Znaczenie:

człowiek


Imieniny:
24 Grudnia


Pochodzenie imienia nie jest do końca znane. Pewne cechy wskazują na pochodzenie hebrajskie. Istnieją jednak poszlaki, które mówią o rodowodzie arabskim. W języku Sumerów „ada-mu” oznaczało: „mój ojciec”; z klei w języku akkadyjskim „ad-mu” znaczy „zrodzony”. „Adam” w języku hebrajskim ma wiele znaczeń: „człowiek”, „ziemia”, „czerwony”. Żydzi imię to tłumaczyli jako: „zrodzony”, „ulepiony z czerwonej gliny”. Wierzono, że pierwszego człowieka Bóg ulepił z gliny w szósty dniu stworzenia świata. W tradycji żydowskiej, Adam uważany był za istotę dwupłciową. Dopiero później – z jego żeber – Bóg wyodrębnił pierwiastek żeński. Ulegając pokusie, za namową pierwszej kobiety Ewy, pierwszy mężczyzna zjadł zakazany owoc z drzewa poznania Dobra i Zła. Za karę Bóg wygnał pierwszych ludzi z raju. Tym samym zostali oni skazani na wieczne poszukiwanie swoich „drugich połówek”. Kobieta miała rodzić w bólach, a mężczyzna ciężko pracować.

Do imienia Adam przypisana jest liczba jeden. To liczba pionierów, tych którzy przecierają szlaki. Ich przeznaczeniem jest samotna wędrówka, dążenie za wszelką cenę do ściśle określonego celu. Ludzie „jedynki” często wprowadzają w życie nowatorskie rozwiązania. To urodzeni przywódcy, liderzy. Przy mniej sprzyjających okolicznościach ujawniają się w nich despotyczne inklinacje.

Mężczyzna, który nosi imię Adam jest osobą stanowczą oraz niezależną. Zawsze ma własne zdanie, żarliwie go broni i niechętnie przyznaje się do popełniania błędów. Jego upartość bywa czasami irytująca. Trudno mu przyjąć do wiadomości, że ktoś może mieć inne poglądy niż on, lub też, że ktoś może być lepszy w jakiejś dziedzinie od niego. Złakniony zaszczytów i pochlebstw, z trudnością znosi porażki. Niepowodzenia nie podcinają mu jednak skrzydeł. Nie rozpamiętuje ich, nie płacze nad rozlanym mlekiem. Po prostu zaciska zęby i dalej robi swoje. Adam świadomy swojej wartości może być odbierany przez otoczenie jako osoba zarozumiała, zbyt pewna siebie, wręcz pyszałkowata. Na opinii innych – owszem zależy mu – ale tych krytycznych, chociaż byłyby słuszne, w ogóle nie przyjmuje do wiadomości. Wychodzi z założenia, że wszystko to ludzie robią z zawiści.

Adam jest dobrym mężem i ojcem. Kocha rodzinną atmosferę, życie wśród najbliższych. Uwielbia swoje dzieci i często okazuje im ojcowskie uczucia. W stosunku do swojej partnerki bywa zazdrosny i wybuchowy.

Z punktu widzenia astrologii Adam przypomina zodiakalnego Byka – prącego do przodu, silnego zwierza, nie zważającego na przeszkody i przeciwności losu. Jako że Byk jest znakiem ziemi, mężczyźni o imieniu Adam doskonale sprawdzają się w zawodach związanych właśnie z ziemią, tak jak na przykład: ogrodnictwo, rolnictwo. Uwielbiają również zwierzęta, mogą więc zostać doskonałymi weterynarzami. Sprawdzają się także w zawodach związanych z budownictwem i architekturą. Lubią rzeczy trwałe, o solidnych podstawach. Mężczyzna noszący to imię zazwyczaj nie zawiedzie pokładanego w nim zaufania.

Znani:

Adam Mickiewicz – czołowy poeta ery polskiego romantyzmu, autor m. in. „Dziadów”, „Pana Tadeusza”,

Adam Hanuszkiewicz – aktor, reżyser teatralny; w jego „Balladynie” J. Słowackiego, Goplana jeździła na motocyklu,

Adam Małysz – jeden z najlepszych na świecie skoczków narciarskich,

Adam Ważyk – poeta, prozaik, eseista; jeden z głównych twórców poetyckiej awangardy.

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży
    i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki