Pochodzenie i znaczenie imienia Franciszek

Franciszek

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
włoskie

Znaczenie:

Francuzik


Liczba związana z imieniem:
1

Znak zodiaku związany z imieniem:
Rak

Planeta związana z imieniem:
Jowisz

Imieniny:
24 Stycznia, 29 Stycznia, 9 Marca, 2 Kwietnia, 4 Czerwca, 17 Września, 4 Października, 10 Października, 3 Grudnia


Prawdopodobnie imię to powstało za sprawą pierwszego Franciszka, a mowa tu o św. Franciszku z Asyżu. Na chrzcie otrzymał on imię Jan – w języku włoskim: Giovanni. Od małego nazywano go jednak Francesco. Przezwisko, które później stało się imieniem, wzięło się stąd, że matka małego Giovanniego była francuską.

Franciszek był synem bogatego kupca. Często kłócił się z ojcem, który zarzucał mu, że daje biednym zbyt dużo pieniędzy. Po kolejnej kłótni, postawiony przed sądem, Franciszek rozebrał się do naga i wszystko oddał ojcu. Pobyt w niewoli i ciężka choroba stały się źródłem jego wewnętrznej przemiany. Przyjął niższe święcenia duchowne i założył zakon wędrownych kaznodziei – franciszkanów – głoszących ubóstwo i pokutę. Mimo ciężkiej choroby do końca życia nie wyrzekł się spartańskich warunków. Mieszkał w grocie, sypiając na kamieniach. Na jego ciele, w miejscach, gdzie były rany Chrystusa, pojawiały się stygmaty.

Jeszcze z ciekawostek o tym imieniu: imię Franciszek było drugim imieniem Chopina.

A jaki jest dzisiejszy Franciszek? Z pewnością podobny do słynnego imiennika z Asyżu. To mężczyzna uparty, jeśli coś postanowi, tak ma właśnie być.

Stały w poglądach. Z zaciekłością potrafi stanąć w obronie swoich przekonań, lub w obronie słabszych. Człowiek solidny i rzetelny, zawsze dotrzymuje danego słowa. Jako pracownik, Franciszek jest niezwykle ceniony. Szybko awansuje, gdyż posiada cechy, które pretendują go do zajmowania wysokich stanowisk. Lubi czuć władzę, kierować innymi ludźmi. Jest dobrym, ale surowym i wymagającym szefem. Potrafi hojnie nagradzać dobrych pracowników, srodze karać tych, którzy się lenią. Nie należy do osób mściwych, ale należy mieć się na baczności, by Franciszkowi nie nadepnąć na odcisk. Świetnie sobie radzi w zawodach menedżerskich, tam gdzie trzeba znać się na ekonomii, ale równie doskonale sprawdza się jako artysta. Potrafi wydobyć z siebie głęboko ukryte pokłady wrażliwości. Jako głowa rodziny, Franciszek trzyma wszystkich krótką ręką. To do niego należy podejmowanie wszystkich decyzji. Jest wodzem w każdym calu. Franciszek lubi życie na łonie przyrody i tam najchętniej odpoczywa z rodziną, po ciężkim tygodniu pracy. Wszystkie dobre cechy w niekorzystnym uwarunkowaniu mogą obrócić się przeciwko Franciszkowi. Pewność siebie może przerodzić się w zarozumiałość, upartość w zaciekłość, zdolności przywódcze w apodyktyczność.

Imię to odpowiednie jest dla mężczyzn urodzonych w znaku Raka, Koziorożca, Byka oraz Panny. Imieniu temu, według numerologii, przypisana jest liczba jeden – czyli liczba przywódców.

Znani:

Franciszek Pieczka- aktor, kojarzony głównie z rolą Gustlika, w kultowym już dzisiaj serialu „Czterej pancerni i pies”

Franciszek Starowieyski – artysta malarz

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki