Pochodzenie i znaczenie imienia Maria

Maria

Imię dla dziewczynki
Pochodzenie:
hebrajskie

Znaczenie:

ta, która daje pić


Liczba związana z imieniem:
9

Planeta związana z imieniem:
Księżyc

Imieniny:
2 lutego, 11 lutego, 25 marca, 9 kwietnia, 26 kwietnia, 3 maja, 31 maja, 27 czerwca, 5 lipca, 22 lipca, 5 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia, 26 sierpnia, 8 września, 12 września, 15 września, 7 października, 8 grudnia


Imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa „marjam” – „być pięknym”. Oprócz tego ma wiele innych znaczeń: „napawa radością”, „ukochana przez Jahwe”, „przyczyna naszej radości”. Imię to nosiła matka Jezusa oraz dwie Jego uczennice. W dawnych czasach imienia tego nie można było używać. Jako boskie, było zastrzeżone tylko dla matki Jezusa. Rodzice chcąc wyróżnić dziewczynki uciekali się do małego fortelu i nadawali im imiona podobne w brzmieniu, takie jak: Marianna lub Maryna. Dopiero protestanci, którzy odrzucali kult maryjny sprawili, że imię weszło do powszechnego użytku. Ciekawym może być fakt, że imię to nadawane jest również mężczyznom.

Współczesna Maria jest kobietą wyznającą „spokojny konserwatyzm”. Niezmienna w swoich poglądach na świat i na ludzi, rzadko co lub kto wyprowadzi ją z równowagi. Zawsze szczera nie znosi kłamstwa i krętactwa. Mówi to, co myśli, nie nadawałaby się więc na salony polityczne. Zresztą nie pociąga jej wielki świat kryształowych żyrandoli i uginających się od jedzenia szwedzkich stołów. Zdecydowanie woli przebywać w gronie oddanych znajomych, przyjaciół, na których zawsze może liczyć. Oni również znajdą u niej pomoc. Maria nie zmienia raz danego słowa, nawet wówczas, gdy jest to dla niej niekorzystne. W życiu postępuje intuicyjnie, zna bowiem naturę ludzką, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona różna. Nie spostrzega świata w kolorach kontrastowych: czarnym i białym.

Nie znosi połowicznych rozwiązań, słomianego zapału i bylejakości. Kocha ponad wszystko swoją rodzinę, swego partnera obdarza pełną miłością, dzieci zaś wychowuje w poszanowaniu pracy. W stosunku do nich wymagająca, ale i opiekuńcza. Wyznaje tradycyjny podział obowiązków domowych: mąż zapewnia stronę materialną, ona zaś zajmuje się domem. Imieniu temu przypisana jest wibracja liczby dziewięć, czyli liczba ludzi obdarzonych szóstym zmysłem. Znaki, które najbardziej pasują do imienia Maria to: Rak, Ryby oraz Wodnik.

Znane: Maria Skłodowska-Curie – wybitna fizyczka i chemiczka polska, pierwsza profesor – kobieta na uniwersytecie w Sorbonie, dwukrotna laureatka wraz z mężem Nagrody Nobla; Maria Rodziwieczówna – pisarka; Maria Dąbrowska – powieściopisarka, publicystka; Maria Pakulnis – aktorka filmowa i teatralna

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Oryginalne imiona dla dziewczynki

Pakiety

Pakiety

Placówki