Pochodzenie i znaczenie imienia Jakub

Jakub

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
hebrajskie

Znaczenie:

niech Bóg strzeże


Znak zodiaku związany z imieniem:
Bliźnięta

Imieniny:
5 luty, 17 Kwietnia, 6 Maja, 1 Czerwca, 25 Lipca, 9 Października


Imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się do słowa „niech Bóg strzeże”.

Imię to nosił ostatni patriarcha Starego Testamentu, ojciec dwunastu synów, przodków dwunastu plemion izraelskich. Jakub nie był postacią krystaliczną. Jako młodszy brat Ezawa, podstępem wyłudził za miskę soczewicy prawo pierworodnego. Tym samym dziedziczył cały majątek swego ojca. Stoczył też walkę z aniołem stróżem swego brata. W jej trakcie został ranny w nogę. Na pamiątkę tego zdarzenia Żydzi nie jedzą ścięgien udowych żadnych zwierząt.

Imię Jakub nosiło również dwóch apostołów. Jakub Starszy wraz z Piotrem i Janem należał do uprzywilejowanych uczniów. Miał gwałtowną naturę, był porywczy i często wpadał w gniew. Tradycja podaje, że po śmierci Jezusa udał się na Półwysep Iberyjski. Zapewne dlatego jest patronem Hiszpanii i Portugalii

„Święty Jakub” po hiszpańsku brzmi „santiago”. Z kolei św. Jakub Młodszy był prawdopodobnie krewnym Jezusa. Po śmierci swego starszego imiennika został przewodniczącym pierwszej gminy chrześcijańskiej.

Dzisiejszy Jakub niewiele się różni od swych biblijnych imienników. Należy zaznaczyć, że według numerologii imieniu temu przypisana jest liczba trzy. To liczba ludzi pewnych siebie, śmiało patrzących w przyszłość, zdecydowanych.

To właśnie ta wibracja popycha Jakuba do ciągłego poszukiwania siebie, uczenia się i poznawania świata. Wszechstronnie uzdolniony, z łatwością osiąga to, co zaplanował i zazwyczaj w tej dziedzinie zostaje mistrzem. Mężczyzna ten obdarzony niepospolitą inteligencją ma ambicję, by podbić świat. Oczywiście nie stając na czele armii. Obca jest mu wszelka przemoc, brzydzi się również kłamstwem, oszustwem, nie znosi dwulicowych ludzi. Atrakcyjny fizycznie oczywiście przyciąga do siebie kobiety. Nie ma jednak natury uwodziciela i to dama musi się postarać, aby Jakub zwrócił na nią uwagę. A gdy już jej się to uda, może być pewna, że jej wybranek nie będzie jej oszukiwał i zwodził. Jako ojciec Jakub stawia przede wszystkim na edukację swoich dzieci. Dużo wymaga, gdyż wie, że w dzisiejszym świecie tylko wykształcenie jest na wagę złota. Imię to najbardziej pasuje do mężczyzn urodzonych w znaku Bliźniąt, Wodnika i Panny.

Znani:

Jakub Szela – przywódca powstania chłopskiego w 1846 w Galicji Zachodniej

Jakub Tatarkiewicz – rzeźbiarz przełomu XVIII i XIX w.

Jakub Sobieski – ojciec króla Jana III Sobieskiego

Jan Jakub Kolski – scenarzysta, reżyser i operator filmowy.

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży
    i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki