Pochodzenie i znaczenie imienia Aleksander

Aleksander

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
greckie

Znaczenie:

obrońca wojowników


Znak zodiaku związany z imieniem:
Koziorożec

Imieniny:
26 lutego, 10 marca, 24 kwietnia, 3 maja, 16 maja, 20 maja, 2 czerwca, 28 sierpnia, 30 sierpnia, 11 października, 9 listopada, 23 listopada, 12 grudnia


Imię pochodzenia greckiego i oznacza „obrońca mężów”, „obrońca wojowników”. Jedną z najbarwniejszych postaci historycznych o tym imieniu jest postać Aleksandra Wielkiego Macedońskiego, który w czasach starożytnych podporządkował sobie prawie cały cywilizowany świat. Ten wychowanek Arystotelesa już od najmłodszych lat uczestniczył w wyprawach wojennych swego ojca. Po jego zamordowaniu objął władzę i sukcesywnie podporządkowywał sobie kolejne państwa.

Aleksander niewątpliwie musiał więc posiadać w sobie wielki hart ducha i wyróżniać się niepospolitymi cechami charakteru. Dzisiejszemu mężczyźnie, który nosi to imię również nie można odmówić oryginalności. Z pewnością Aleksander jest osobą ciekawą świata, wciąż poszukującą nowych prądów, wrażliwą. Imię cesarzy i carów zobowiązuje, więc już od najmłodszych lat Aleksandrowi stawia się wysokie wymagania. Inteligentny, pracowity i błyskotliwy z łatwością wspina się po kolejnych szczeblach kariery. W życiu zawodowym konsekwentnie realizuje wytyczone cele, ceni dobrą organizację pracy i porządek. Nie lubi kontrowersyjnych i dziwnych pomysłów, woli działać według starych, dobrze sprawdzonych schematów.

Wymagający wobec siebie i innych, nie ma jednak predyspozycji do tego, aby zostać pracocholikiem. Aleksander wie, że świat na pracy się nie kończy, zatem ochoczo korzysta z innych, bardziej przyjemnych stron życia. Zna jednak umiar i nie bawią go przelotne romanse. Jako mąż i ojciec Aleksander również sprawdza się doskonale. Jest odpowiedzialnym i troskliwym partnerem. Żona Aleksandra jest zazwyczaj kobietą niezależną i nowoczesną. Akceptuje jednak to, że w związku z Aleksandrem, to on podejmuje najważniejsze decyzje. Numerologicznie imię Aleksander odpowiada liczbie cztery. Liczba ta oznacza coś trwałego, uporządkowanego. Czwórka jest również symbolem konserwatyzmu i stałości. Astrologicznie imię to najbardziej odpowiada mężczyźnie spod znaku Koziorożca.

Znani:

Aleksander Wielki Macedoński – król Macedonii,

Aleksander Jagiellończyk – wielki książe litewski, a od roku 1501 król polski,

Aleksander Gierymski – jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku,

Aleksander Kwaśniewski – prezydent RP.

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży
    i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki