Pochodzenie i znaczenie imienia Filip

Filip

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
greckie

Znaczenie:

miłośnik koni


Liczba związana z imieniem:
3

Imieniny:
11 Kwietnia, 1 Maja, 6 Maja, 26 Maja, 10 Lipca, 23 Sierpnia, 20 Października


Imię pochodzenia greckiego. „Philippos” – czyli „miłośnik koni”, „kochający konie”. W czasach starożytnych imię to nosił król Macedonii, zwany Filipem II Macedońskim, który podbił Grecję. Po skrytobójczym zamachu, jego syn Aleksander Wielki, z rozmachem kontynuował dzieło ojca.

Imię to nosił również jeden z apostołów. Ewangelie podają, że był on początkowo uczniem św. Jana Chrzciciela, później dopiero przyłączył się do Chrystusa. Euzebiusz, pierwszy historyk Kościoła, twierdzi, że św. Filip był żonaty i miał dzieci. Dzisiaj św. Filip jest patronem pilśniarzy i czapników, a razem ze św. Jakubem Mniejszym sprawują opiekę nad kapelusznikami, kramarzami, sklepikarzami, garbarzami i cukiernikami.

Co ciekawe imię Filip nosił jeden z wodzów… Indian ze szczepu Wampanoag w Massachusetts – wówczas kolonii angielskiej. W obronie ciemiężonych braci, stanął na czele powstania przeciwko kolonistom. Po wielodniowych krwawych walkach oddziały Filipa musiały się poddać, a on sam został zamordowany.

Z imieniem Filip łączy się również przysłowie polskie – „wyrwał się jak filip z konopi”. W gwarze myśliwskiej mianem tym określa się zająca. Niekiedy te przesympatyczne zwierzaki zbyt wiele czasu spędzały w chaszczach konopi, które jak wiadomo mają właściwości odurzające. Nic więc dziwnego, że oszołomiony rośliną zachowywał się dziwnie, wyskakując, ni stąd ni zowąd, na pole – czyli jak filip z konopi.

A jaki jest Filip – mężczyzna? Z pewnością to osoba o dużej wrażliwości, która posiada w sobie niewyczerpalne pokłady czułości. Tryska pomysłowością, energią, która przyciąga innych. To człowiek, który posiada umiejętność robienia rzeczy szalonych i prawie niemożliwych do wykonania, w czym pomaga mu dusza ryzykanta. Potrafi cieszyć się życiem i jego przyjemnościami. Lubi dobrze zjeść, ceni wyśmienite alkohole, niekiedy jest ich koneserem. W towarzystwie błyszczy oczytaniem, znajomością muzyki, sztuki. Swoje mieszkanie urządza ze smakiem – słynie z wyrafinowanego gustu. Równie wyrafinowanie się ubiera. Jest przystojny, kobiety lgną do niego jak do miodu, tym bardziej, że potrafi słuchać, doradzić, być przyjacielem w trudnych chwilach. Uwielbia flirtować, wdawać się w romanse, nie jest więc dobrym materiałem na męża.

W sprawach zawodowych jest niezwykle obowiązkowy i szczery. Nie należy do osób, które knują, plotkują i intrygują. Czasami występuje w roli rozjemcy, gdyż jego charakter pozwala mu bezstronnie spojrzeć na pewne sprawy. Nie kieruje się sympatiami czy antypatiami, stara się osądzać sprawiedliwie. Według numerologii do imienia tego przypisana jest liczba trzy. To liczba ludzi towarzyskich, ludzi którzy cieszą się każdym nadchodzącym dniem, biorą życie takie jakie jest, zwracając uwagę na jasne jego strony, nie skupiając się na ciemnych. Imię to pasuje do mężczyzn urodzonych w znaku Wagi, Byka, oraz Strzelca i Lwa.

Znani:

Filip Bajon – reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, pisarz

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży
    i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki