Imię Mikołaj, czyli po grecku Nikolaos, zawiera rdzenie „Nike” (zwycięstwo) i „laos” (lud). Razem mogło to imię znaczyć: „prowadź lud do zwycięstwa” czy też „zwycięski wśród ludu”. Było to więc imię przeznaczone dla władców i wodzów, i wzywało do sukcesu, potęgi i zwycięstwa. Święty Mikołaj żył tysiąc siedemset lat temu i był biskupem w mieście Myrra, gdzieś w obecnej Turcji (w której wtedy mówiono po grecku). Mikołaj zasłynął jako cudotwórca i dobroczyńca. Potrafił uciszać morskie burze i nawet wskrzeszać zmarłych. Wspierał darami biednych, a niezamożnym panienkom podrzucał złote monety, aby dzięki temu posagowi mogły wyjść za mąż. Dlatego powstał zwyczaj, aby w dniu świętego Mikołaja dawać prezenty dzieciom. I ciekawostka: mało kto dziś pamięta, że jego imienia wzywano dla ochrony przed wilkami i wściekłymi psami! Niedawno jednak Kościół doszedł do wniosku, że św. Mikołaj jest postacią legendarną.
Święty Mikołaj rozdawał złoto, a dzisiejsi Mikołajowie również wiedzą, jak zadbać o finanse. Jeżeli obecnie rodzice nadają synowi to imię, zapewne przeczuwają, że wyrośnie on na społecznika i opiekuna, na mężczyznę, któremu bliskie będą sprawy całej rodziny i dalszej społeczności, i który będzie służył oparciem wszystkim, którzy potrzebują pomocy i silnej męskiej ręki.
Mikołajowie są odpowiedzialni i nie lękają się trudów ani poświęcenia. Nie jest w ich stylu poprzestawanie na małym ani życie wygodne i nijakie. Dążą do wielkości, ale nie są w żadnym wypadku egoistami – jak święty Mikołaj, który swoje dary tak rozdawał, aby go nie poznano. Zależy im na rzeczywistych osiągnięciach, a nie na pustym rozgłosie. W dzisiejszym świecie imię Mikołaj odpowiednie jest dla biznesmenów i finansistów, dla odpowiedzialnych menedżerów i mężów stanu, a także dla tych, którym ludzie powierzają swoje zdrowie, życie i pieniądze, a więc dla lekarzy, kapitanów, sędziów i notariuszy.
Najstarsze zapisy imienia w polskich dokumentach są łacińskie: Nicolaus (1189 r.), Niclaus (1369 r.). Polskie pojawiają się w XIII w.: Nikołaj (1203 r.), Mikołaj (1369 r.), Mikułaj (1399 r.). W średniowieczu zanotowano wiele form pochodnych: Nikoł, Mikoł, Mikoła, Mikołak, Mikuła, Mikołajek.
Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.