Strona główna » Ciąża i poród » Poród porodowi nierówny – sprawdź czy znasz wszystkie rodzaje porodów

Poród porodowi nierówny – sprawdź czy znasz wszystkie rodzaje porodów

poród

To, że bocian nie przynosi dzieci, ani że nie znajdujemy ich w kapuście pewnie wszyscy już wiemy. Oczywistym jest, że to my, kobiety wydajemy dziecko na świat. Brzmi pięknie i patetycznie, ale jak to wygląda w praktyce? Czy możemy zaplanować sposób w jaki dziecko przyjdzie na świat?

PORÓD

Magicznym momentem, w którym dziecko opuszcza ciało mamy i zaczyna samodzielne życie jest oczywiście poród. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów porodów, a każdy może być inny. Co więcej, ta sama kobieta może każde swoje dziecko urodzić w inny sposób. Do niektórych można się przygotowac i zaplanować je, inne są uzależnione od przebiegu akcji porodowej. Poniżej dowiesz się jakie są rodzaje porodów, czym się charakteryzują i jakie mają wady i zalety.

PORÓD DROGAMI I SIŁAMI NATURY

Najbardziej znanym, najczęstszym jest poród drogami i siłami natury –  nazywany też porodem naturalnym lub fizjologicznym. Nazwa wynika z tego, że wszystko odbywa się automatycznie, samoistnie bez interwencji chirurgicznej. Kobieta rodzi we własnym tempie, w asyście lekarza i położnej, dzidziuś samodzielnie przechodzi przez kanał rodny. Może to być tzw. poród aktywny – mama w I i II fazie porodu zmienia pozycje, wykonuje drobne ćwiczenia np. kołysanie biodrami, ćwiczenia z wykorzystaniem piłki, chodzenie, co ułatwia dziecku pokonanie trasy, natomiast w ostatniej fazie mama przyjmuje różne pozycje parcia, aby poród przebiegł jak najbardziej sprawnie.

Zalety:

  • Przyjazny dziecku – to ono daje sygnał do startu, wydostaje się w swoim tempie, samoistnie;
  • Krótka hospitalizacja, mama może wrócić z dzidziusiem do domu już po dwóch dobach;
  • Przyjazny mamie – szybko wraca do formy;
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia u dziecka powikłań ze strony oddechowej.

Niekiedy jednak zdarza się, że dziecko ma trudności, poród nie przebiega jak należy i konieczna jest pomoc z zewnątrz.

PORÓD ZABIEGOWY – CESARSKIE CIĘCIE

Bywa tak, że już w I lub II fazie porodu, zanim dziecko wejdzie główką do kanału rodnego, akcja nie przebiega prawidłowo i konieczne jest cesarskie cięcie. Wykonywane jest również wtedy, gdy poród naturalny jest z jakichś powodów niemożliwy albo stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mamy lub dziecka. Wiele kobiet, kierując się różnymi aspektami, decyduje się na „cesarkę na życzenie”, która jest niestety najbardziej stresująca dla dziecka. Należy pamiętać, że jest to operacja. Mama otrzymuje znieczulenie, ale pozostaje w świadomości. Powłoki brzuszne oraz macica są rozcinane, następnie lekarz ręcznie wyjmuje dziecko.

Zalety:

  • Trwa krótko, bo około pół godziny;
  • Może uratować życie dziecka – umożliwia szybkie wydostanie się go na świat;
  • Nie ma ryzyka powikłań dróg rodnych kobiety, krocze nie jest nacinane.

Wady:

  • Niebezpieczne dla mamy, istnieje ryzyko powikłań w rejonach blizny lub macicy;
  • Stresujące dla dziecka, omija się wszystkie fazy porodu, nagłe pojawienie się poza brzuchem mamy to dla dziecka duży stres;
  • Dłuższa i bardziej bolesna rekonwalescencja.

PORÓD DROGAMI NATURY ZE WSPOMAGANIEM

Zdarza się tak, że poród zaczyna przebiegać nieprawidłowo gdy główka dziecka jest już w kanale rodnym. Jest wtedy za późno by wykonać cesarskie cięcie. Aby pomóc dziecku wydostać się na zewnątrz jak najszybciej stosuje się metody wspomagające tj. próżnociąg lub kleszcze.

Próżnociąg – jest to specjalne urządzenie zakończone przyssawką, którą przymocowuje się do główki dziecka, znajdującej się w kanale rodnym mamy. Wytwarzana jest próżnia i w trakcie skurczu lekarz pomaga dziecku przyjść na świat.

Kleszcze – urządzenie przypomina dwie duże łyżki, które obejmują główkę dziecka i mają takie same zastosowanie jak próżnociąg.

Choć brzmi to przerażająco, nie ma powodu do zmartwień. Metody te są stosowane bardzo rzadko, a ich skutki uboczne (otarcia, obrzęki, siniaki na główce dziecka) znikają dość szybko.

MIEJSCE PORODU

Ze względu na to, gdzie rodzimy, możemy mówić o:

  • Porodzie w szpitalu – wszystkie opisane wyżej.
  • Porodzie w domu – powinien odbywać się w obecności doświadczonej położnej. Należy się do niego odpowiednio przygotować i zaopatrzyć. Jest najczęściej preferowany przez kobiety mające lęk i obawy przed pobytem w szpitalu, jednak ze względów bezpieczeństwa – klasyfikuje się niżej niż poród w szpitalu. W przypadku komplikacji lub potrzeby nagłej interwecji dla mamy czy dziecka – czas reakcji jest wydłużony.
  • Porodzie w wodzie – przebiega tak jak poród naturalny i odbywa się w specjalnej wannie porodowej. Ma na celu działanie przeciwbólowe, łagodzenie bólów porodowych, jak również umożliwienie dziecku łagodne przejście ze środowiska brzucha mamy do świata zewnętrznego. Niestety nie każda mama może zdecydować się na tę metodę, przeciwwskazaniem mogą być m.in. nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby skórne itp.

CIEKAWOSTKA: PORÓD LOTOSOWY

Dość kontrowersyjny, ale popularny na świecie, a obecnie już nawet w Polsce jest tzw. poród lotosowy. Najczęściej stosuje się go podczas porodów domowych. Jego „egzotyka” polega na tym, że nie przecina się pępowiny. Dziecko rodzi się razem z łożyskiem i pozostaje z nim aż do naturalnego „odpępnienia”, czyli odpadnięcia. Zwolennicy twierdzą, że jest to ogromna korzyść dla dziecka, które jeszcze przez jakiś czas po porodzie może korzystać z dobrodziejstw łożyska, przeciwnicy natomiast obawiają się ryzyka infekcji.

Życie pisze różne scenariusze. Jak widać mamy cały wachlarz możliwości, do niektórych możemy się przygotować, inne mogą być zaskoczeniem. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, co może nas spotkać na sali porodowej lub w domu. Niezmienny jest także fakt, że każdy poród jest inny, a jeden drugiemu nierówny.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki