Prawdopodobnie dopiero dowiedziałaś się o ciąży, a tymczasem w Twoim łonie zaszło już tyle fascynujących i rewolucyjnych procesów. Pora położyć rękę na podbrzuszu i pomyśleć o rozwijającym się w nim zarodku.
To, że oficjalnie jesteś w 5 tygodniu ciąży, nie oznacza wcale, że płód ma już za sobą ponad miesiąc życia. Przypomnijmy, że oficjalne liczenie tygodni ciążowych rozpoczyna się od momentu ostatniej miesiączki. Według tej kalkulacji do zapłodnienia dochodzi dopiero pod koniec 2 tygodnia nominalnej ciąży, a obecnie zarodek w Twoim łonie ma ok. 3 tygodni.
Przeczytaj też nasz artykuł na temat rzeczywistej długości ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/ile-tygodni-trwa-ciaza/
Co działo się w tym czasie? Zapłodniona komórka jajowa zaczyna się dynamicznie dzielić – ten intensywny podział komórkowy sprawia, że z godziny na godzinę staje się coraz bardziej złożonym tworem komórkowym. Po ok. 5-6 dniach wędrówki zygota dociera w końcu do macicy, gdzie zagnieżdża się w śluzówce (może to wywołać u Ciebie plamienie implantacyjne). Na tym etapie mówimy już o tzw. blastocyście. Proces zagnieżdżania kończy się ok. 10 dnia po poczęciu, a wokół blastocysty zaczyna rozwijać się worek owodniowy i zaczątki łożyska. Jest to już więc de facto embrion!
Długość zarodka w piątym tygodniu ciąży wynosi 2-3 mm i może być porównana do wielkości ziarenka ryżu. Tak naprawdę jednak embrion jest raczej podobny do przecinka lub maleńkiej krewetki, której grubszy koniec przekształci się w głowę, a cieńszy w kość ogonową. Dwa naczynia krwionośne połączyły się i utworzyły przewód sercowy, który już pulsuje. Zaczyna kształtować się ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy), układ kostnoszkieletowy i mięśniowy.
Serce póki co przypomina prostą tubę, ale działają już w nim pojedyncze naczynia krwionośne, przez które krąży krew. Wszystkie składniki odżywcze zarodek otrzymuje od matki dzięki naczyniom przyrastającym do ściany macicy, które w przyszłości przekształcą się w pępowinę.
W 5 tygodniu ciąży zaczynają też formować się struktury, które z czasem przeobrażą się w oczy i uszy płodu. Z najbardziej wewnętrznej warstwy komórek embrionu, tzw. endodermy już wkrótce zaczną kształtować się płuca, jelita, układ moczowy i inne organy wewnętrzne. Wszystko jest na dobrej drodze!
Tagi: 5 tydzień ciąży, piąty tydzień ciąży, wielkość płodu
Dodaj komentarz