Piętnastotygodniowy płód mierzy na długość 10-12 cm i waży 50-60 g. Można go więc przyrównać do dojrzałej gruszki!
Przez półprzezroczystą skórę płodu można już łatwo dostrzec żebra, naczynia krwionośne i siatkówki oczu – ciemne plamki na głowie. Z każdym tygodniem oczy coraz bardziej zbliżają się one nosa. Nad nimi rozwinęły się już maleńkie brwi. Mimo zamkniętych oczu dziecko jest już wrażliwe na światło i mruży oczy. Wyrastają mu też puszyste włosy na głowie.
Twój maluszek aktywnie otwiera już usta i regularnie połyka płyn owodniowy. To bardzo ważna czynność wpływająca na rozwój układu moczowego i pokarmowego. Ponadto maluszek ssie intensywnie kciuk, kurczy paluszki rąk i nóg, prostuje kończyny i nieustannie fika koziołki w macicy.
W piętnastym tygodniu rozwija się aparat słuchowy. Kostki ucha środkowego zaczynają twardnieć, ale w mózgu nie ma jeszcze ośrodka słuchu. Płyn owodniowy przewodzi jednak fale dźwiękowe, więc z czasem dziecko zacznie słyszeć głos i bicie serca matki. Twardnieje też cały układ kostny – gdyby poddać płód badaniu RTG, widać byłoby jego maleńki kręgosłup.
Jedną z najważniejszych zmian w tym tygodniu jest pojawienie się tzw. brązowego tłuszczu lub tkanki tłuszczowej, która zaczyna powstawać w dole pleców i na pośladkach. Brązowy tłuszcz jest potrzebny zarówno do wytwarzania ciepła, jak i właściwego metabolizmu. Noworodki mają go najwięcej i jest on usytuowany głównie na plecach, szyi i ramionkach. W późniejszym dzieciństwie zacznie powoli rozprzestrzeniać się na inne części ciała, a z wiekiem robi się w go w organizmie coraz mniej. Przewagę zaczyna niestety brać tłuszcz biały, pozbawionych korzystnych właściwości.
To normalne. Aby zobaczyć wszystkie te fascynujące zmiany i postępy, będziesz musiała poczekać jeszcze kilka tygodni na kolejne ciążowe badanie USG. A jest się na co cieszyć, bowiem prawdopodobnie poznasz już płeć swego maluszka!
Tagi: 15 tydzień ciąży, piętnasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz