Zaczynasz siódmy miesiąc ciąży, a dwie trzecie przygody za Tobą. Kobiety, które rodziły, mówią zwykle, że ostatni trymestr upływa bardzo szybko, ale daje się mocno we znaki od strony fizycznej.
Niezależnie od tego jak bardzo będziesz teraz próbowała odpoczywać, błogi komfort będzie coraz trudniej osiągnąć. Niemal każda pozycja ciała wiążę się bowiem z nieprzyjemnym naciskiem na ten czy inny organ, nogi i ręce mają tendencję do mrowienia, kręgosłup dokucza, a w chwilach relatywnego spokoju dziecko chętnie daje Ci bolesne kuksańce.
Bardzo wyraźna bywa już pionowa linia pośrodku brzucha, przebiegająca od pępka po wzgórek łonowy. Fachowo nazywa się ją linea negra i mamy dobrą wiadomość: zjaśnieje zaraz po porodzie. Przebarwienia możesz mieć również na twarzy, zwłaszcza jeśli wystawiałaś się do słońca bez filtra. Część z nich również zniknie po ciąży, niektóre mogą wszak pozostać – dobra kosmetyczka pomoże Ci rozwiązać ten problem.
Sprawdź jakie kosmetyki pomagają poradzić sobie z przebarwieniami ciążowymi: https://niebieskiepudelko.pl/kremy-na-przebarwienia-ciazowe/
Jeśli cierpisz na egzemę, może ona teraz ulec znacznemu zaostrzeniu – warto poszukać łagodnych, atopowych kosmetyków! Nade wszystko zaś staraj się unikać wszystkich substancji podrażniających, łącznie z perfumami i chlorowaną wodą.
Największą uciążliwością są teraz zazwyczaj bóle krzyża spowodowane uciskiem macicy na nerwy kręgosłupa. Dziecko powoli zaczyna przymierzać się do zajęcia prawidłowej pozycji porodowej – głową w dół. W związku z tym wywiera ucisk na nerw kulszowy, co daje nieprzyjemne objawy w postaci ostrego bólu strzelającego do uda.
Twoja skóra może stać się sucha i podrażniona – masz wówczas ochotę nieustannie drapać się po brzuchu. Gdyby tego było mało, prawdopodobnie nadal cierpisz na dolegliwości pokarmowe (zgagę, wzdęcia, zaparcia), nieustannie chce Ci się siusiać, a dodatkową atrakcją może być wyciek z piersi (całkiem normalny) oraz cięższe upławy (uznawane za normę, o ile nie mają wyraźnego zapachu ani barwy). Pamiętaj, że upławy mogą jednak być również symptomem grzybicy pochwy, która często dotyka ciężarnych.
Tagi: 28 tydzień ciąży, dwudziesty ósmy tydzień ciąży
Dodaj komentarz