W jaki sposób najlepiej przygotować się do porodu? Poznaj nasze dobre rady i nie daj się zaskoczyć na samym finiszu.
Przede wszystkim chodź na wszystkie zalecane przez lekarza badania kontrolne. Na tym etapie ciąży bardzo ważny jest regularny pomiar Twojego ciśnienia krwi, stanu szyjki macicy, a także aktywności i tętna płodu. Nie lekceważ więc żadnej wizyty, a jeśli wydaje Ci się, że dziecko rusza się mniej, natychmiast zadzwoń.
Wszystko o liczeniu ruchów płodu znajdziesz w naszym poradniku: https://niebieskiepudelko.pl/ruchy-dziecka-w-lonie/
Gdy tylko masz okazję, utnij sobie krótką drzemkę – im bardziej będziesz wyspana i wypoczęta, tym lepiej poradzisz sobie z wysiłkiem porodu i zmęczeniem pierwszych dni macierzyństwa. Nie musisz wcale spać ani leżeć godzinami! Starczy 20-30 minut relaksu 1-2 razy dziennie. To szczególnie ważne, jeśli źle śpisz w nocy.
Dbaj też o zdrową dietę, bogatą w białko, owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz kwasy tłuszczowe omega 3 – te ostatnie pomagają poniżyć ryzyko depresji poporodowej. Suplementacja przed samym porodem nie jest jednak wskazana, gdyż omega 3 zwiększają intensywność krwawienia.
Naturalnie, możesz też dogodzić sobie w bardziej grzeszny sposób – Twój komfort psychiczny jest równie ważny jak zdrowie fizyczne. Jeśli więc masz ochotę na czekoladę, ciastko czy lody, nie musisz czuć wyrzutów sumienia, o ile nie odżywiasz się nimi od rana do wieczora. Nie ma jednak żadnego uzasadnianie ani usprawiedliwienia dla picia alkoholu w ciąży, nawet w tych ostatnich dniach!
Jeśli decydujesz się na poród z partnerem, porozmawiajcie o tym, czy na pewno jest na to gotowy. Pamiętajcie, żeby zabrał do szpitala jedzenie i picie dla siebie – poród może trwać wiele godzin.
Jeśli skurcze są już regularne i wiesz, że za kilka godzin skończysz na izbie porodowej, pora na ostatnie przygotowania. Staraj się nie pić i nie jeść przed samym porodem. W razie znieczulenia lub całkowitej anestezji, wskazane jest mieć pusty żołądek. Owszem, w trakcie porodu siłami natury będziesz mogła jednak uzupełniać płyny, a w niektórych szpitalach pozwala się również na przekąski.
Przed udaniem się na oddział porodowy, jeżeli nie odeszły Ci jeszcze wody, weź ciepłą kąpiel, która rozszerzy szyjkę macicy, a Tobie pomoże się zrelaksować. Jeśli zastanawiasz się nad goleniem okolic genitaliów, wiedz, że nie jest to dziś konieczne ani wskazane. Nie ma żadnych przesłanek wskazujących, aby golenie przynosiło jakiekolwiek pozytywne rezultaty.
Tagi: 39 tydzień ciąży, trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz