Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Infekcje pochwy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Infekcje pochwy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Infekcje pochwy w ciąży

Świąd, pieczenie i dyskomfort w okolicach intymnych to problemy, z którymi boryka się większość kobiet w ciąży. Co wówczas robić?

Zmiany, które zachodzą w naszym organizmie w czasie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko, nie dają się porównać z żadnym innym okresem w życiu kobiety. Tak wysokie dawki hormonów miewają nie tylko zaskakujący wpływ na nasze samopoczucie i wygląd zewnętrzny, ale mogą również sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych. A to przede wszystkim za sprawą ogólnego zwiększenia poziomu wilgotności w pochwie, który przejawia się częstszymi niż normalnie upławami. Tak długo jak są one transparentne i nie mają wyraźnego zapachu, można je traktować jako normalną, fizjologiczną wydzielinę. Czasami mogą jednak zmienić postać, zwiastując zaburzenia mikrobiologiczne.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Ginekolodzy szacują, że aż 1 na 5 ciężarnych obserwuje u siebie oznaki bakteryjnej infekcji pochwy. Należą do nich przede wszystkim silny świąd, ból przy oddawaniu moczu oraz biało-szare upławy. I choć na myśl o bakteriach doszukujemy się zwykle od razu potencjalnego źródła zakażenia, w tym przypadku winne są zazwyczaj po prostu drobnoustroje, które normalnie zasiedlają pochwę każdej zdrowej kobiety, a jedynie pod wpływem hormonów zaczynają się niekontrolowanie rozrastać. Niestety, ta infekcja nie zawsze mija sama, a jej trwanie grozi przedwczesnym porodem, w związku z czym przy wspomnianych symptomach zdecydowanie warto wybrać się do ginekologa. Lekarz powinien pobrać wymaz i na jego podstawie zalecić leczenie antybiotykami dopochwowymi.

Drożdżyca pochwy

Drugą najczęstszą infekcją trapiącą kobiety ciężarne jest drożdżyca (https://niebieskiepudelko.pl/ciazowe-grzybice-pochwy/) wywołana namnożeniem się drożdży z rodzaju Candida albicans. I w tym przypadku mowa o zupełnie naturalnym dla damskich dróg rodnych mieszkańcu, który wykorzystuje nadmierną wilgoć do spontanicznego podboju. Drożdżyca objawia się zazwyczaj pieczeniem i świądem, a towarzyszy im obrzęk i zaczerwienienie genitaliów, czasem palenie podczas siusiania, a nade wszystko zaś gęste białe upławy. Na szczęście, tutaj leczenie jest proste i nie wymaga nawet wizyty u lekarza, o ile jesteśmy pewne, że chodzi o drożdżycę. W aptece można bowiem bez recepty nabyć tabletki dopochwowe na bazie takich substancji jak Clotrimazolum. Są one bezpieczne dla płodu i w ciągu kilku dni powinny rozwiązać nieprzyjemny problem.

Paciorkowiec grupy B

Kolejnym drobnoustrojem, który lubi wymykać się spod kontroli w czasie ciąży jest paciorkowiec grupy B, czyli Gram-dodatnia bakteria normalnie zasiedlająca układ pokarmowy nawet co 4-5 każdego człowieka. Naukowcy nie wiedzą dlaczego u niektórych kobiet w czasie ciąży w drogach rodnych dochodzi do nagłego rozrostu w tej złośliwej bakterii, która, niestety, może podczas porodu zostać przekazana dziecku w formie infekcji. Zakażenie paciorkowcem często nie daje przy tym żadnych symptomów, a czasem objawia się klasycznymi symptomami zapalenia dróg moczowych – parciem na mocz, jego mętnością oraz bólem i pieczeniem przy siusianiu.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach każdej kobiecie w trzecim trymestrze przeprowadza się badanie na paciorkowca, zwane badaniem GBS, a w razie pozytywnego wyniku podaje się jej zawczasu stosowne antybiotyki.

Jak zapobiegać infekcjom pochwy w czasie ciąży?

Oprócz wspomnianego wyżej paciorkowca, na którego rozwój nie mamy praktycznie żadnego wpływu, typowym infekcjom bakteryjnym i drożdżycowym można jednak aktywnie przeciwdziałać. Prewencja nie gwarantuje co prawda 100%-owej skuteczności, ale znacząco ogranicza ryzyko i częstotliwość intymnych problemów.

Ginekolodzy zalecają więc, aby w czasie ciąży:

  • Nigdy nie przesiadywać w mokrym stroju kąpielowym lub wilgotnej bieliźnie;
  • Wybierać bawełnianą bieliznę (https://niebieskiepudelko.pl/bielizna-ciazowa/) o wygodnym kroju, ułatwiającą skórze oddychanie i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz;
  • Spać w koszuli nocnej bez bielizny;
  • Zawsze podmywać się od przodu w tył, aby zminimalizować przemieszczenie się bakterii kałowych;
  • Unikać kąpieli z olejkami;
  • Nie stosować perfumowanych podpasek ani papieru toaletowego;
  • Pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, unikając przy tym napojów słodzonych i cukru w ogóle;
  • Nie wstrzymywać moczu – regularne siusianie pozwala pozbywać się bakterii z dróg moczowych;
  • Konsumować probiotyki (https://niebieskiepudelko.pl/probiotyki-w-ciazy-skladniki-prawidlowej-diety/) , czyli żywność i suplementy zawierające szczepy dobrych bakterii acidofilnych;
  • W razie skłonność do infekcji drożdżycowych stosować prewentywnie globulki dopochwowe z probiotykami.

 

 

 

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona