Nie za wszystkie problemy z koncentracją u dziecka odpowiada ADHD. Przyczyn zaburzeń uwagi i skupienia jest wiele, a co najważniejsze, sytuację zawsze da się poprawić odpowiednim treningiem. To ważne dla nauki w szkole i przyszłej kariery zawodowej. Podpowiadamy, jak poprawić koncentrację u dziecka.
Twoja pociecha ma trudności ze skupieniem się na jednym zajęciu i mało kiedy dokańcza swoje „dzieła” czy zadania? A może, gdy opowiada historie, nie potrafi trzymać się jednej linii i gubi się w dygresjach. Takie objawy mogą wskazywać na problemy z koncentracją u dziecka. Inne typowe symptomy to:
Powyższe sytuacje obserwowane w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą frustrować rodziców. Popadamy często w gniew, oskarżając malucha o złą wolę i nieposłuszeństwo. W rzeczywistości podłoże zaburzeń może być jednak niezawinione przez pociechę, a aktywne ćwiczenie koncentracji u dziecka okazuje się przynosić wspaniałe rezultaty.
Zamiast się więc denerwować, spróbujmy na spokojnie przeanalizować sytuację.
Rodzice mają tendencję krytycznego patrzenia na poczynania swoich pociech bez brania pod uwagę szerszego kontekstu sytuacyjnego. Tymczasem problemy z koncentracją u dziecka mogą być spowodowane błahymi okolicznościami, takimi jak nadmiar rozpraszających bodźców. Jeśli w domu jest głośno, telewizja jest nieustannie włączona, pies szczeka, młodsze rodzeństwo krzyczy, a za oknem stale coś się dzieje, nawet świętemu byłoby trudno się skupić. Pierwsza zasada jak poprawić koncentrację u dziecka to zapewnić mu spokój przy wykonywaniu zadań.
Poza tym zaburzenia koncentracji mogą wynikać z takich przyczyn jak:
Czasami problemy z koncentracją są częścią szerszego zaburzenia znanego jako ADHD. W tym przypadku zasadna jest konsultacja z psychologiem, które zasugeruje indywidualny program wsparcia. Każdy przypadek jest nieco inny!
Dowiedz się więcej o ADHD u dzieci: https://niebieskiepudelko.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-adhd-u-dziecka/
W ogromnej większości przypadków cierpliwość i wsparcie w domu są w stanie przezwyciężyć wiele z funkcjonalnych trudności doświadczanych przez dzieci podczas nauki czy wykonywania obowiązków. W rezultacie maluch nabiera wiary w siebie i zaczyna lepiej radzić sobie również w innych sferach.
Skupienie uwagi jest kluczowe dla edukacji szkolnej, która z kolei wpływa na samoocenę i pozycję w grupie rówieśniczej. Ogromnie krzywdząca jest sytuacja, kiedy pociecha wzrasta w przekonaniu, że jest „głupia” tylko dlatego, że nikt nie pokazał jej jak poprawić koncentrację. U dziecka takie zaszłości mogą przekształcać się długoletnie kompleksy.
Co możesz zrobić? Ćwiczenie koncentracji u dziecka polega przede wszystkim na:
Przede wszystkim nie warto wpadać w rozpacz i desperację. Większość dzieci z czasem samoistnie uczy się cierpliwości i koncentracji, nawet jeśli pierwsze lata w szkole są nieco trudniejsze. Pamiętajmy, że każdy maluch rozwija się swoim tempem!
Tagi: ADHD, ćwiczenia koncentracji, koncentracja dziecka
Dodaj komentarz