Seks z założenia ma sprawiać przyjemność i prowadzić do orgazmu. To powszechne przekonanie sprawia, że osoby, które odczuwają ból podczas stosunku, zazwyczaj cierpią w ciszy – zupełnie niepotrzebnie. Dyspareunia jest problemem, o którym warto mówić i który da się rozwiązać.
Jeden bolesny stosunek płciowy może się zdarzyć każdemu z nas. Jeśli problem się jednak powtarza lub towarzyszy każdemu zbliżeniu, można podejrzewać dyspareunię. Nie jest to de facto choroba, ale fachowa medyczna nazwa dla bolesnego współżycia, którego przyczyny mogą być różne.
Rozmaity jest również charakter samego bólu. Kobiety w szczególności skarżą się na:
Dyspareunię mogą wywoływać czynniki fizyczne lub emocjonalne. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim nadmierną suchość pochwy, która dokucza zwłaszcza kobietom po porodzie lub w okresie menopauzy, ale może być również spowodowana niewystarczająco długą grą wstępną. Przyczyną niedostatecznego nawilżenia pochwy bywają też przyjmowane leki, a w tym antykoncepcja hormonalna, antyhistaminy, antydepresanty lub preparaty na nadciśnienie.
Inne fizyczne przyczyny bólu podczas stosunku obejmują:
Dyspareunię warto odróżnić od pochwicy, czyli problemu polegającego na niekontrolowanych skurczach mięśni pochwy, które utrudniają penetrację.
Nie należy też lekceważyć wpływu czynników psychologicznych. Dla kobiet strefa intymnych przeżyć jest bardzo blisko związana z emocjami, które wpływają na fizyczną gotowość do seksu. W szczególności rolę odgrywają tu dawne traumatyczne doświadczenia seksualne, ale także aktualne problemy w związku. Kobietom w czerpaniu przyjemności ze stosunków płciowych przeszkadzać też może silny stres, depresja, niska samoocena czy stany lękowe.
Co wiesz o chorobach przenoszonych drogą płciową? https://niebieskiepudelko.pl/choroby-weneryczne/
Kluczową kwestią jest oczywiście określenie przyczyny bolesnego seksu. W tym celu lekarze powinien przeprowadzić szeroki wywiad dotyczące historii medycznej i zdrowia psychicznego, jak również wnikliwe badanie stanu narządów miednicy. Wskazana bywa również diagnostyka obrazowa np. USG.
Czasami okazuje się, że problem można rozwiązać za pomocą lubrykantu, dopochwowych tabletek estrogenowych lub doustnego leku ospemifen, który należy do niehormonalnych modulatorów receptora estrogenowego i tym samym zwiększa nawilżenie pochwy. W przypadku stwierdzonych infekcji konieczna może być terapia antybiotykami lub preparatami przeciwgrzybicznymi,
Jeśli problem nie leży po czysto fizycznej stronie, wskazana bywa terapia psychologiczna, indywidualna lub dla pary. Dobre rezultaty przynoszą również ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomagają rozluźnić mięśnie pochwy i ułatwiają penetrację. Wielu parom pomagają też zmiany pozycji seksualnej czy szczera komunikacja.
Ból podczas stosunku na pewno nie powinien być lekceważony. Nie tylko może on bowiem być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, ale przede wszystkim odciska się ciężkim brzemieniem na życiu intymnym i może negatywnie wpływać na związek partnerski, a co za tym idzie życie rodzinne.
Uwaga: Z badań wynika, że wiele kobiet z powodu bólu całkowicie rezygnuje z seksu. Problem w szczególności dotyczy pań w wieku 55-64 lat.
Wbrew pozorom ból podczas stosunku nie jest wyłącznie domeną kobiet. Również mężczyźni mogą doświadczać fizycznego dyskomfortu podczas penetracji, choć znacznie rzadziej o nim mówią. Ból może być zlokalizowany w żołędzi, trzonie prącia, jądrach, a nawet miednicy.
Przyczyną dyspareunii u mężczyzn najczęściej bywają choroby przenoszone drogą płciową, urazy lub stany zapalne prostaty. Zdarza się również, że podłoże jest czysto psychologiczne. Tak jak w przypadku kobiet, problem zdecydowanie należy skonsultować z lekarzem!
Bibliografia:
Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/painful-intercourse/symptoms-causes/syc-20375967
Cedars Sinai, https://www.cedars-sinai.org/blog/pain-during-sex.html
Medical News Today, https://www.medicalnewstoday.com/articles/192590
National Library of Medicine, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9191839/
Reproductive Health, https://reproductive-health-journal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12978-021-01206-8
Tagi: ból podczas stosunku, bolesne współżycie, dyspareunia
Dodaj komentarz