Zacznijmy od tego, że karmienie piersią nie dla każdej kobiety jest wyczekiwanym momentem. Jedne z niecierpliwością oczekują na to doświadczenie, inne są pełne obaw i traktują to jak uporczywą konieczność. Początki karmienia piersią nie należą do najłatwiejszych. Większość mam ma z tym problem i „musi nauczyć się” jak do tematu podejść. Dlatego ważne jest, aby się tym nie zrażać. Prędzej czy później i Ty i dziecko nauczycie się siebie :) A korzyści są obopólne.
* Ekonomia –
karmienie piersią pozwala na oszczędności. Jedyny koszt to w miarę urozmaicone jedzenie mamy, która niezależnie od sposobu karmienia maluszka, po porodzie powinna się zdrowo odżywiać, aby nabrać sił. Nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy na mleka zastępcze oraz akcesoria niezbędne do karmienia, a w skali minimum sześciu miesięcy to znaczny wydatek.
* Sposób na zbędne kilogramy –
w czasie ciąży ciało kobiety gromadzi zapasy tłuszczu niezbędny na okres laktacji. Natura tak to wszystko zaplanowała, że nawet jeśli w czasie ciąży pilnowałaś tego co jesz, to i tak Twoja waga będzie wyższa od tej sprzed dziewięciu miesięcy. Karmiąc piersią zgubisz zbędne kilogramy i odzyskasz figurę po porodzie.
* Wygoda –
karmienie piersią jest wygodne. Zawsze świeże w odpowiedniej temperaturze mleko matki jest „na zawołanie” dla malca. Dla Ciebie to przede wszystkim wygoda, ponieważ w nocy zawsze masz gotowy pokarm. W każdej sytuacji ułatwia życie. Nie musisz się martwić, gdy Twój malec zgłodnieje.
* Zdrowa dieta –
każdej mamie zależy na zdrowym odżywianiu dziecka. Jeśli jest świadoma tego, że składniki jej pożywienia przenikają do pokarmu unika pewnych „niezdrowych” potraw, które mogłyby być ciężkie dla maluszka. Poza tym dla dobra dziecka unika używek typu papierosy, alkohol oraz nie nadużywa lekarstw.
* Krótszy połóg –
podczas karmienia wydziela się hormon oksytocyna, który odpowiada m.in. za poporodowe zwijanie macicy i wydalanie odchodów poporodowych. Krwawienie po porodzie szybciej ustaje, dzięki czemu kobieta traci mniej żelaza.
* Wpływ na samopoczucie –
wspomniany hormon oksytocyna wpływa też na stosunek matki do dziecka. Hormon uwalnia się podczas pobudzenia brodawki w trakcie ssania piersi przez malucha. Dzięki hormonalnemu wsparciu kobiecie łatwiej jest wejść w role matki, poprawia się nastrój, przybywa sił i optymizmu.
A co karmienie piersią daje Tobie ?
Dodaj komentarz