Twój maluch tak dużo energii poświęca teraz na raczkowanie, wspinanie się i naukę stawiania pierwszych kroków, że może się zdarzyć, że troszkę zapomni o mówieniu. Rozumie już natomiast znacznie więcej!
11-miesięczne dziecko świetnie rozpoznaje i odróżnia swoich najbliższych. Lękiem i obawą natomiast reaguje na obcych. Chętnie naśladuje gest pożegnania. Kiedy pytasz go, gdzie jego tata – szuka go wytrwale. Dotyka główki swoimi rączkami, żeby pokazać „ile ma kłopotów”. Coraz częściej także reaguje na Twoje zakazy. Jeśli głośno i zdecydowanie powiesz „nie” albo „nie wolno”, przerywa choćby na krótko swoją czynność. Uczy się także dalej kojarzyć słowa z osobami i przedmiotami, które opisują.
Ucząc się języka ojczystego, dziecko coraz lepiej odróżnia poszczególne dźwięki mowy, poznaje, że każde „o” lub „i” ma tę samą wartość, bez względu na to, czy wypowiadają je mama czy tata. Stale z dużym zainteresowaniem przygląda się ruchom Twoich warg i języka, kiedy wypowiadasz różne głoski i sylaby. Widzi wtedy i jednocześnie słyszy dźwięki mowy. Może także je poczuć jako strumień powietrza i wibracje. Wystarczy, jeśli podczas wypowiadania sylab np. „ba” albo „ga”, przyłożysz jego rączkę do swojej klatki piersiowej czy krtani, albo przytulisz malucha do swego ciała, w czasie śpiewania mu piosenki. Jeśli natomiast zbliżysz swoją twarz do jego buźki, poczuje Twój silniejszy oddech, kiedy będziesz udawać odgłos jadącego pociągu „ fu, fu, fu”, lub wypowiadać słowa pożegnania: „pa pa”. Dzięki równoczesnej aktywności słuchu, wzroku i czucia, Twoje dziecko uczy się podstaw bardzo złożonych i skomplikowanych czynności rozumienia mowy i mówienia.
Co jeśli w domu mówi się dwoma językami? Bilingualne dzieci rozwijają się w specyficzny sposób, gdyż mają dwa razy więcej słów do nauczenia. Zdaniem naukowców ta przeszkoda jest jednak doskonałym stymulantem pamięci i przyszłych talentów językowych!
Zobacz też jak wygląda rozwój fizyczny dziecka w 11 miesiącu życia.
Dodaj komentarz