Brakuje Ci czasem pomysłów na zabawę z maluchem? W wieku prawie 1 roku ciekawych aktywności, które sprawią radość obojgu, jest coraz więcej!
- Budujcie wieżę z klocków – najlepiej dużych, drewnianych i kolorowych. Nie zdziw się, że najwięcej przyjemności sprawi maluchowi jej burzenie – to część dorastania!
- Oglądajcie i komentujcie wspólnie obrazki w książkach. Wybieraj specjalne wydania obrazkowe pełne ciekawych detali i wątków do rozwijania. Proś malucha o odnajdywanie konkretnych postaw czy przedmiotów.
- Ucz malucha jak szczeka piesek, miauczy kotek, burczy auto, itd. Naśladownictwo dźwięków jest pyszną i kształcącą zabawą!
- Pokazuj dziecku przeciwieństwa. Zimne/ciepłe, mokre/suche, puste/pełne, otwarte/zamknięte – to wszystko pojęcia, które można łatwo obrazować naocznymi przykładami. Te pierwsze eksperymenty doskonalą zmysły i logikę!
- Wymawiaj różne głoski i sylaby. Pozwól swojemu maluchowi zobaczyć je, usłyszeć i poczuć.
- Chowaj mu zabawki w różnych miejscach domu i zachęcaj go do wspólnych poszukiwań.
- Przygotuj maluchowi zabawki, które wprawiane w ruch wydają różne dźwięki.
- Tak jak dotąd, tańcz ze swoim dzieckiem. Trzymaj malucha na rękach, wsłuchujcie się razem w dźwięki, poruszaj się w rytmie muzyki. Jeśli piosenka jest skoczna, tańcz szybko, jeśli spokojna, zwolnij swoje ruchy. Zatrzymaj się, jeśli piosenka zamilknie. Pozwól mu również tańczyć samemu obok siebie!
- Mobilizuj malucha do samodzielnego poruszania się. Odważniej będzie pokonywał przestrzeń i radził sobie z siłą grawitacji, jeśli będzie to robił pod Twoją troskliwą opieką, a także, jeśli umiejętnie zainteresujesz go jakąś ciekawą zabawką. Najważniejsza jest motywacja do działania i oczywiście radość zabawy.
- Uczenie się mowy w tym okresie będzie znacznie łatwiejsze dla Twojego malucha jeśli, zwracając się do niego, będziesz wypowiadała proste i krótkie zdania np.„ Zuziu gdzie lala?
– Daj lalę mamusi,
– O! Tu jest lala! Gdzie lala ma oko? –tak, tu oko!
– Przytul lalę.
– Aaa, lala śpi…”Bardzo długie, wielokrotnie złożone Twoje wypowiedzi utrudniają maluchowi wyłuskanie ważnych słów i tworzenie z nich później jego własnych zdań. Pamiętaj! Proste komunikaty nie wymagają jednak nadużywania zdrobnień czy typowo niemowlęcych wyrażeń!
Dodaj komentarz