Atopowe zapalenie skóry dotyka nawet 9% dzieci i do 2% dorosłych. Swędzące wykwity, pęcherze i zmieniające się w ranki wypryski. Czym jest, jakie są objawy AZS i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry?
Atopowe zapalenie skóry, będące najpowszechniejszą formą egzemy, jest schorzeniem chronicznym i nawracającym, które według różnych źródeł dotyka nawet 9-15% dzieci oraz 1-3% dorosłych. W krajach rozwiniętych zachorowalność jest niestety coraz wyższa. Uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry, prowadzą do powstawania ranek, a te powodują ból.
Jak dotąd nie określono dokładnie i jednoznacznie przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry. Obecnie medycyna uważa, że atopowe zapalenie skóry u dzieci powstaje w wyniku nieprawidłowej interakcji między genami oraz zaburzeniami w odpowiedzi immunologicznej skóry. Do czynnika ryzyka należą również:
Objawy atopowego zapalenia skóry są zauważalne gołym okiem. AZS u dzieci i dorosłych charakteryzuje się powstawaniem czerwonych, suchych plam. U pacjentów z AZS występuje nadmierna suchość skóry i świąd, które to prowadzą do powstawania ran i pęcherzy. Atopowe zapalenie skóry na dłoniach może mieć postać schodzącej skóry i poranionych dłoni. Osoby chore na AZS muszą zwracać uwagę na właściwą pielęgnację skóry również na owłosionej skórze głowy.
Codzienny rytuał pielęgnacyjny może okazać się niemałym wyzwaniem. Szczególnie dla rodzica, gdy atopowe skóry u dziecka powoduje nieprzyjemne objawy i cierpienie. Przede wszystkim codziennie należy stosować kosmetyki w formie mleczek, kremów do twarzy, emulsji pod prysznic i do kąpieli oraz maści, które natłuszczają skórę, pomagają utrzymać jej wilgoć i chronią ją przed czynnikami drażniącymi. Leczenie AZS u osób dorosłych i starszych dzieci nie różni się niczym od postępowania w przypadku niemowląt i dzieci.
Pediatrzy często decydują się na polecenie kremów dedykowanych atopowej skórze. Produkty te oprócz nawilżenia mają również za zadanie zapobiegać przechodzeniu skóry w stan zaostrzenia.
Leczenie dermatologiczne AZS sprowadza się często do zażywania kortykosteroidów – grupy leków (hormonów) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym (czyli mającym za zadanie zmniejszenie reakcji odpornościowo-ochronnych organizmu, które mogą być dla niego szkodliwe).
Stosuje się je jednak w fazie zaostrzenia i przez niedługi okres. Ich długotrwałe zażywanie może przestać być skuteczne i wywołać niepożądane skutki uboczne, a nawet nasilać objawy. Poza lekami i produktami pielęgnacyjnymi należy zadbać o niższą temperaturę w pomieszczeniu nocą, aby zapobiec poceniu się podczas snu. Kładąc się spać, warto zakładać na dłonie bawełniane rękawiczki, które zapobiegać będą drapaniu i podrażnieniom w trakcie snu.
Twoje dziecko ma skazę białkową? Sprawdź, jak ją wyleczyć: https://niebieskiepudelko.pl/skaza-bialkowa/
Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji ciała i przestrzegania zaleceń lekarskich, które są w stanie znacząco złagodzić przebieg choroby. Wbrew pozorom rozpoznanie alergii u dziecka i próby jej leczenia zazwyczaj nie mają wpływu na przebieg egzemy i suchości skóry. Znacznie istotniejsze dla redukcji dolegliwości są natomiast:
Jeśli udało się nam zidentyfikować bodźce sprawiające, że stan skóry dziecka ulega zaostrzeniu i pojawiają się zmiany atopowe, należy zrobić wszystko, aby je wyeliminować z bezpośredniego otoczenia. Może to oznaczać rezygnację z wypychanych maskotek gromadzących w sobie roztocza, zmianę detergentów używanych do prania ubranek i pościeli, zmianę odzieży na lekką, luźną i bawełnianą. Poza tym zaleca się utrzymywanie w domu umiarkowanej temperatury, która nie stwarza ryzyka przegrzewania się chorujących na AZS. Powinno się również unikać koców, ręczników i ubrań o szorstkiej fakturze i dbać o stosunkowo niski poziom wilgotności we wnętrzach. W czasie upałów należy za to chronić niemowlę przed ekspozycją na wysokie temperatury i silne promieniowanie słoneczne.
Bibliografia
pacjent.gov.pl, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci
Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273
Tagi: atopowe zapalenie skóry, AZS
Dodaj komentarz