Trądzik to poważny problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Silne stany zapalne są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również powodować powstawanie trwałych blizn. Choć przyczyny problemów skórnych mogą być różne – od hormonalnych po nieprawidłową produkcję łoju – występowanie czerwonych i ropnych wyprysków zawsze jest uciążliwe. Kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży mają zakaz przyjmowania izotretynoiny ze względu na jej działanie teratogenne. Czym jest „Accutane baby”?
Izotretynoina to główny składnik leku na trądzik. Jest to pochodna witaminy A, która z powodzeniem jest stosowana w ciężkiej postaci trądziku. Lek ten działa bardzo skutecznie, ponieważ ma szerokie spektrum działania: hamuje wydzielanie sebum, normalizuje pracę gruczołów łojowych, blokuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian.
Substancja ta, choć skuteczna, nie jest lekiem pierwszego rzutu ze względu na często występujące skutki uboczne – choć odwracalne po zakończeniu terapii.
Niestety, kuracja izotretynoiną wiąże się z silnym działaniem teratogennym, czyli oddziaływaniem na płód i prowadzącym do powstawania wad rozwojowych. Stąd właśnie określenie „Accutane baby” – odnoszące się do dzieci urodzone z ciężkimi wadami spowodowanymi przyjmowaniem przez matkę np. Izoteku.
Choć leki zawierające izotretynoinę (w Polsce znane pod nazwami: Izotek, Aknenormin, Curacne, Axotret, Isotretinoin, Isoderm, Isotretoin Teva, Isotretoin Stada) są niezwykle skuteczne i działają długotrwale, przyjmowanie ich w wieku rozrodczym wiąże się z dużym ryzykiem powstania wad płodu w przypadku zapłodnienia podczas terapii. Nawet niedługa ekspozycja płodu na działanie dawki izotretynoiny może doprowadzić do zespołu płodowego retinoidowego, którego wystąpienie szacuje się na nawet 30% w przypadku przyjmowania go w I trymestrze ciąży lub niedługo przed zapłodnieniem.
Stosując Izotek, kobieta powinna używać tabletek antykoncepcyjnych oraz prezerwatywy, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zapłodnienia. Lekarze zalecają, aby po zakończeniu terapii odczekać trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Ciąża mimo antykoncepcji? To możliwe! https://niebieskiepudelko.pl/zaszlam-w-ciaze-podczas-stosowania-antykoncepcji/
Wady płodu po ekspozycji na izotretynoinę są nieodwracalne. Jeśli w czasie leczenia pacjentka zajdzie w ciążę, wówczas istnieje duże ryzyko powstania następujących wad u płodu:
Warto więc pamiętać o stosowaniu wszelkich środków ostrożności, szczególnie gdy pacjentka jest aktywna seksualnie. Należy stosować skuteczną antykoncepcję nawet po zakończeniu leczenia.
O leczeniu zawsze decyduje lekarz. Choć retinoidy to bardzo silne leki, są przepisywane z należytą rozwagą, a ich stosowanie powinno zawsze być poprzedzone odpowiednimi badaniami. Warto kontrolować pracę nerek, wątroby oraz morfologię krwi, aby wykluczyć niepożądane i poważne działania leku na cały organizm.
Bibliografia:
National Library of Medicine,
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2703771/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582775/
Tagi: accutane baby, izotretynoina, trądzik
Dodaj komentarz