Strona główna » Niemowlę » Atopowe zapalenie skóry u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć o AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć o AZS

Noworodek z atopowym zapaleniem skóry na plecach

Atopowe zapalenie skóry dotyka nawet 9% dzieci i do 2% dorosłych. Swędzące wykwity, pęcherze i zmieniające się w ranki wypryski. Czym jest, jakie są objawy AZS i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, będące najpowszechniejszą formą egzemy, jest schorzeniem chronicznym i nawracającym, które według różnych źródeł dotyka nawet 9-15% dzieci oraz 1-3% dorosłych. W krajach rozwiniętych zachorowalność jest niestety coraz wyższa. Uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry, prowadzą do powstawania ranek, a te powodują ból.

Jakie są przyczyny AZS?

Jak dotąd nie określono dokładnie i jednoznacznie przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry. Obecnie medycyna uważa, że atopowe zapalenie skóry u dzieci powstaje w wyniku nieprawidłowej interakcji między genami oraz zaburzeniami w odpowiedzi immunologicznej skóry. Do czynnika ryzyka należą również:

  • skłonności genetyczne, nawet 80% szans na wystąpienie tych zmian skórnych, gdy chorują rodzice,
  • alergie pokarmowe oraz wziewne, np. na zwierzęta, roztocza, pyłki etc.,
  • alergie kontaktowe, np. na określone składniki kosmetyków, ubrania, środków piorących, itd.
Dziecięce dłonie z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Objawy atopowego zapalenia skóry są zauważalne gołym okiem.  AZS u dzieci i dorosłych charakteryzuje się powstawaniem czerwonych, suchych plam. U pacjentów z AZS występuje nadmierna suchość skóry i świąd, które to prowadzą do powstawania ran i pęcherzy. Atopowe zapalenie skóry na dłoniach może mieć postać schodzącej skóry i poranionych dłoni. Osoby chore na AZS muszą zwracać uwagę na właściwą pielęgnację skóry również na owłosionej skórze głowy.

Pielęgnacja skóry atopowej twarzy i ciała w stanie zapalnym skóry

Codzienny rytuał pielęgnacyjny może okazać się niemałym wyzwaniem. Szczególnie dla rodzica, gdy atopowe skóry u dziecka powoduje nieprzyjemne objawy i cierpienie. Przede wszystkim codziennie należy stosować kosmetyki w formie mleczek, kremów do twarzy, emulsji pod prysznic i do kąpieli oraz maści, które natłuszczają skórę, pomagają utrzymać jej wilgoć i chronią ją przed czynnikami drażniącymi. Leczenie AZS u osób dorosłych i starszych dzieci nie różni się niczym od postępowania w przypadku niemowląt i dzieci.

Pediatrzy często decydują się na polecenie kremów dedykowanych atopowej skórze. Produkty te oprócz nawilżenia mają również za zadanie zapobiegać przechodzeniu skóry w stan zaostrzenia.

Kobieta smarująca policzki dziecka kremem nawilżającym

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie dermatologiczne AZS sprowadza się często do zażywania kortykosteroidów – grupy leków (hormonów) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym (czyli mającym za zadanie zmniejszenie reakcji odpornościowo-ochronnych organizmu, które mogą być dla niego szkodliwe).

Stosuje się je jednak w fazie zaostrzenia i przez niedługi okres. Ich długotrwałe zażywanie może przestać być skuteczne i wywołać niepożądane skutki uboczne, a nawet nasilać objawy. Poza lekami i produktami pielęgnacyjnymi należy zadbać o niższą temperaturę w pomieszczeniu nocą, aby zapobiec poceniu się podczas snu. Kładąc się spać, warto zakładać na dłonie bawełniane rękawiczki, które zapobiegać będą drapaniu i podrażnieniom w trakcie snu.


Twoje dziecko ma skazę białkową? Sprawdź, jak ją wyleczyć: https://niebieskiepudelko.pl/skaza-bialkowa/


Pierwsza pomoc dziecku z AZS

Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji ciała i przestrzegania zaleceń lekarskich, które są w stanie znacząco złagodzić przebieg choroby. Wbrew pozorom rozpoznanie alergii u dziecka i próby jej leczenia zazwyczaj nie mają wpływu na przebieg egzemy i suchości skóry. Znacznie istotniejsze dla redukcji dolegliwości są natomiast:

  • Ograniczenie kąpieli – współczesne zalecenia pediatryczne na świecie mówią, że niemowlęta z atopowym zapaleniem skóry należy kąpać maksymalnie 1-3 razy na tydzień. Zbyt częste moczenie skóry z AZS w wodzie prowadzi bowiem do jej wysuszenia, które niepotrzebnie nasila świąd. Z drugiej jednak strony, u dzieci ze stwierdzoną alergią kontaktową na pyły czy sierść zwierząt częste mycie jest wskazane, aby pozbyć się drażniących substancji z powierzchni skóry. Do kąpieli warto dodać produkty z emolientami, a po wyjściu z wody – wytrzeć dziecko delikatnym ręcznikiem i nałożyć krem nawilżający.
  • Aplikacja przepisanych leków kontaktowych – ponieważ do lekarza zgłaszamy się zwykle z wyraźnie zaostrzonym stanem skóry, może on przepisać miejscowe kremy sterydowe lub inne maści mające na celu złagodzeniem zapalenia. Stosuje się je zwykle tylko przez jakiś czas, do uzyskania poprawy, a dalej wykorzystuje się raczej delikatną pielęgnację. Leki nakładamy na osuszoną skórę po kąpieli, regularnie, wedle wskazań lekarza.
  • Nawilżanie skóry – bieżącą praktyką zalecaną przy opiece nad niemowlęciem z AZS jest stosowanie preparatów, które aplikujemy albo bezpośrednio po kąpieli, albo, w razie aplikacji leków, 30 minut po niej. Wskazane jest sięganie po lekkie kosmetyki w formie mleczek i kremów, które nie powodują na powierzchni skóry tłustej warstwy. Szczególnie zalecane są preparaty z grup emolientów. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry z AZS może tylko zaostrzać objawy choroby skóry, prowadząc do niepotrzebnego swędzenia i bólu u dziecka.
  • Podawanie antyhistamin – czasem lekarz zaleca również podawanie dzieciom preparatów przeciwalergicznych o działaniu antyhistaminowym, która mają złagodzić świąd. Najczęściej podaje się je na noc, aby ułatwiały sen przez przykrego dyskomfortu. Niektóre z tych środków mają wręcz działanie uspokajające!

Jak zapobiegać zaostrzaniu się AZS?

Jeśli udało się nam zidentyfikować bodźce sprawiające, że stan skóry dziecka ulega zaostrzeniu i pojawiają się zmiany atopowe, należy zrobić wszystko, aby je wyeliminować z bezpośredniego otoczenia. Może to oznaczać rezygnację z wypychanych maskotek gromadzących w sobie roztocza, zmianę detergentów używanych do prania ubranek i pościeli, zmianę odzieży na lekką, luźną i bawełnianą. Poza tym zaleca się utrzymywanie w domu umiarkowanej temperatury, która nie stwarza ryzyka przegrzewania się chorujących na AZS. Powinno się również unikać koców, ręczników i ubrań o szorstkiej fakturze i dbać o stosunkowo niski poziom wilgotności we wnętrzach. W czasie upałów należy za to chronić niemowlę przed ekspozycją na wysokie temperatury i silne promieniowanie słoneczne.

 

Bibliografia

pacjent.gov.pl, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki