Najważniejsza jest pozycja siedząca (lub stojąca, dla dzieci starszych) oraz pełna kontrola głowy. Nie wolno poić dziecka, gdy jego głowa jest odchylona ku tyłowi lub pochylona w kierunku klatki piersiowej. Przyjmowanie płynów w takich pozycjach jest niebezpieczne i może grozić poważnym konsekwencjami.
Warto rozpocząć pojenie od podawania nieco gęściejszych płynów (np. kaszki, musy owocowe, zagęszczone soki), które będą wymagały wolniejszego pasażu (przesuwania) wewnątrz jamy ustnej. Potem stopniowo możesz przechodzić do bardziej rozcieńczonych płynów.
W czasie pojenia kubek opieraj na dolnej wardze dziecka, ale nie między dziąsłami lub zębami (istnieje obawa, że dziecko będzie „gryzło” kubek, a wtedy nie może rozpocząć picia). Pochylaj kubek tak, aby płyn dotarł do warg, ale nie wlewaj napoju do wnętrza jamy ustnej. Dziecko samo będzie ściągało płyn górną wargą, tak jak pobierało pokarm z łyżeczki. Dzięki temu uda się uniknąć zalania dróg oddechowych a dziecko ustali własny rytm i indywidualne tempo picia.
Jak wybrać odpowiedni kubek do pojenia dziecka
Początkowo proponujemy dziecku niewielki kubek o małym obwodzie. Dzięki takiemu wyborowi kubek będzie swobodnie układał się na dolnej wardze. Ponadto wskazane są kubki nietłukące, wykonane z plastycznych (miękkich) materiałów. Taki kubek można w razie potrzeby ścisnąć i tym samym zwęzić strumień podawanego napoju. To ułatwia dziecku picie! Pomocne są kubki przezroczyste, gdyż możesz obserwować przepływ płynu w kubku i moment dotarcia napoju do ust dziecka.
Wielu producentów akcesoriów niemowlęcych tak profiluje kapsle zamykające butelki, aby te zatyczki mogły służyć jako pierwsze kubeczki. Warto zatem skorzystać z takiego kompleksowego zestawu akcesoriów
Dodaj komentarz