Jakie błędy w zwalczaniu gorączki Rodzice popełniają najczęściej?
Z mojego doświadczenia wynika, że podstawowym i najczęściej popełnianym błędem jest podawanie leku przeciwgorączkowego w chwili, gdy gorączka jest już bardzo wysoka i zwlekanie z kolejnym użyciem preparatu do momentu, kiedy wzrośnie ona ponownie. Ten niezwykle częsty sposób postępowania spowodowany jest zwykle lękiem przed ewentualnymi skutkami ubocznymi leku (zwykle minimalnymi) lub przekonaniem, że gorączka jest organizmowi do czegoś potrzebna i przyspiesza zdrowienie. Matki jakby zapominają, że od podania jakiegokolwiek leku przeciwgorączkowego do jego zadziałania musi upłynąć pewien czas. W tym właśnie czasie niejednokrotnie gorączka jeszcze wzrasta i dojść może nawet do wystąpienia drgawek gorączkowych. Dlatego lek przeciwgorączkowy powinno się podawać natychmiast i regularnie. Taki sposób postępowania pozwala uchronić dziecko przed kolejnymi skokami gorączki.
Innym częstym błędem jest sięganie po preparaty przeznaczone dla dorosłych. Dzielenie takiego leku na mniejsze części zwykle nie zapewnia odpowiedniego do masy ciała dawkowania i prowadzi do jego przedawkowania lub podawania go w zbyt małych, nieskutecznych dawkach. Dlatego dzieciom powinno się podawać leki specjalnie dla nich przeznaczone, pozwalające na odpowiednie dawkowanie w przeliczeniu na masę ciała.
Często bardzo troskliwe, ale zalęknione matki, nie chcąc zaszkodzić dziecku, podają lek przeciwgorączkowy w dawkach mniejszych od zalecanych. Dziwią się potem, że lek jest nieskuteczny, podczas gdy to ich nadmierna ostrożność staje się przyczyną niepowodzenia.
Jeszcze jedną zmorą jest częste wymuszanie na lekarzach, już w pierwszej dobie banalnej wirusowej choroby gorączkowej, zastosowania antybiotyku zamiast bezpiecznego, skutecznego leku przeciwgorączkowego. W tej fazie infekcji tak naprawdę wystarczy zwykłe leczenie objawowe, gdyż 70-90% infekcji dróg oddechowych wywoływanych jest przez wirusy, czyli czynniki, dla których nie ma specyficznego leczenia.
Prawidłowe dawkowanie paracetamolu i ibuprofenu (w pewnych okolicznościach można je podawać łącznie) przedstawia tabela 7.
Tabela 7. Dawkowanie paracetamolu i ibuprofenu
Paracetamol |
Doustnie: 10-15 mg/kg/dawkę (co 4-6 godz.); maksymalna dawka: 90 mg/kg/dobę Doodbytniczo: 20-30 mg/kg/dawkę (co 4-6 godz.); maksymalna dawka: 120 mg/kg/dobę. |
Ibuprofen |
Doustnie: 7 – 10 mg/kg/dawkę (3 – 4 x/dobę); maksymalna dawka: 20-30 mg/kg/dobę. |
Dodaj komentarz