Dla przyszłej mamy święta Bożego Narodzenia są szczególnym okresem – pełnym ograniczeń, ale także nadziei i emocji. Jak Mikołaj może sprawić jej zasłużoną radość?
Statystycznie rzecz biorąc, nawet trzy czwarte wszystkich ciężarnych siądzie pod choinką z mniejszym lub większym brzuchem. W zależności od poziomu zaawansowania ciąży, wyzwań może być więcej lub mniej. W pierwszym trymestrze mama w ciąży może czuć mdłości na widok wszystkich wigilijnych potraw, w drugim może być poddenerwowana czekaniem na wyniki badań, w trzecim trymestrze zaś ciężko będzie się jej nawet schylić po podarek czy wstać z kanapy. Ograniczeniom ulega również jadłospis, włącznie z całkowitym zakazem spożywania alkoholu, a samopoczucie i nastrój mogą płatać figle.
Święta z ciężarną
Mając w rodzinie żonę, córkę, siostrę czy kuzynkę w ciąży, warto przede wszystkim ulżyć jej w samych przygotowaniach do Gwiazdki. Niewskazane jest, aby przyszła mama spędzała całe dnie, robiąc zakupy, sprzątając czy gotując świąteczne potrawy. Po pierwsze warto więc wyręczyć ją w najważniejszych obowiązkach, po drugie, wskazane być może świadome ograniczenie tegorocznych celebracji. Może sama Wigilia może odbyć się w bardziej kameralnym gronie? Może warto zrezygnować z rytualnych odwiedzin u dalszej rodziny? Może wystarczy nam nieco mniej ciast i innych przysmaków?
Pomóc mogą oczywiście internetowe zakupy oraz zamawiane potrawy – jeśli jeden rok pierogi nie będą lepione własnoręcznie, nic się naprawdę złego nie stanie!
Prezenty dla przyszłej mamy
Przygotowując podarki dla kobiety w ciąży, warto wyostrzyć nieco takt i empatię. Na pewno zrezygnujmy z prezentów prowokacyjnych czy uderzających w czułe punkty – dobry humor nie musi być teraz doceniony.
Mama w ciąży jest przede wszystkim zmęczona, pełna niepokoju, a nierzadko i kompleksów, więc warto spróbować ją dopieścić w tym względzie. Prezenty, które powinny się spodobać to:
- Kosmetyki – niekoniecznie te najbardziej praktyczne, ale raczej przeznaczone do rozpieszczania zmysłów i ciała. Szczególnie godne polecenia są zestawy dla kobiet w ciąży uwzględniające specyficzne problemy ciążowe (rozstępy, wrażliwość, itd.) i pozbawione szkodliwych składników. Jeśli zdecydujemy się na pachnące kolekcję, wybierajmy raczej delikatne, naturalne wonie, które nie podrażnią wyczulonego powonienia.
- Akcesoria modowe – piękne dodatki, które poprawiają humor, a których noszenie nie zależy od aktualnego rozmiaru ciała. Doskonałym przykładem są zimowe czapki i rękawice, wzorzyste skarpetki, torebki, portfele, biżuteria, ozdoby do włosów.
- Vouchery do salonów spa i kosmetyki, które oferują również zabiegi dla ciężarnych.
- Książki dla umilenia nadchodzących miesięcy, w których może być nieco więcej przestrzeni na wypoczynek. Tematyka nie musi (a może nawet nie powinna) odnosić się do samej ciąży czy wychowania dziecka.
- Nowy szlafrok – przyda się w ciąży i po niej, a w kolejnym roku może być jednym z częściej wykorzystywanych elementów garderoby. Karmiąca mama powinna posiadać ich kilka i nie zaszkodzi, jeśli będą rozkosznie pięknie czy nawet luksusowe!
- Zestaw herbat – to doskonały pomysł dla każdej miłośniczki gorących naparów, zwłaszcza ciężarnej, która powinna powstrzymywać się nadmiaru kawy. Różne smaki pomogą dopasowywać napoje do aktualnego samopoczucia i gustów smakowych.
- Ramki do zdjęć – niech obdarowywana sama zadecyduje co w nie wstawić – okazji w najbliższym czasie będzie niemało;
- Voucher na sesję fotograficzną – profesjonalne sesje zdjęciowe są idealną pamiątką i sposobem na podreperowanie aktualnego samopoczucia. Taki voucher można wykorzystać do uwiecznienia brzuszka albo rozkosznej sesji z noworodkiem.
- Mata do ćwiczeń – nieoceniona w każdym domu pomoże w relaksacji, utrzymywaniu dobrej formy, a nawet da się wykorzystać do gimnastyki z niemowlakiem;
- Odtwarzacz muzyczny – współczesny rynek elektroniczny pełen jest przenośnych urządzeń typu iPod, które umożliwiają słuchanie muzyki przy różnych aktywnościach, także w szpitalu. Alternatywnie można też sprawić ciężarnej wygodne, designerskie słuchawki kompatybilne z telefonem lub innym posiadanym sprzętem.
- Dekoracyjne poduszki czy koce – piękne tekstylne dodatki do wnętrz to prezent zawsze pożądany, który szczególnie przyda się w domu, w którym jest małe dziecko.
Czego lepiej nie kupować?
Mimo najszczerszych chęci o świąteczne faux-pas nie jest trudno, nawet gdy ciąża nie wchodzi w rachubę. Z tą myślą unikajmy podarków, które mogłyby odbić się negatywnym echem lub sprawić przyszłej mamie przykrość, lub dyskomfort. Na cenzurze znajdą się więc:
- wszelakie trunki, nawet kupione z myślą o celebracji po porodzie;
- ciuszki i akcesoria dla dzidziusia – po pierwsze, kobiety co do zasady nie lubią zapeszać pozytywnego zakończenia ciąży; po drugie zaś, nie jest przyjemnie czuć się wyłącznie inkubatorem dla dziecka;
- większość odzieży – trudno jest kupować ciężarnej ubrania na „teraz”, bo za miesiąc mogą być one niezdatne do użycia; z drugiej strony, kupowanie koszulek czy sukienek, które nawiązują do figury sprzed ciąży, może prowokować kompleksy i gorycz;
- bilety wstępu na koncerty czy inne wydarzenia, które mogą zostać nigdy niewykorzystane wskutek ciążowych komplikacji, porodu czy opieki nad niemowlęciem;
- pudełko czekoladek – owszem rozpieszcza i osładza trudne chwile, ale w ostatecznym rozrachunku nie jest korzystne ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka.
- witaminy dla ciężarnych – mimo najszczerszych chęci ten podarek może być przysłowiową kulą w płot. Większość przyszłych mam posiada już swoje zestawy kwasu foliowego, a o dalszej ewentualnej suplementacji minerałami powinien zawsze decydować lekarz prowadzący!
Tagi:
ciężarna,
prezenty,
święta
Dodaj komentarz