Wśród rodziców małych dzieci nie ma, a przynajmniej nie powinno być, tematów wstydliwych. Mycie pupy maluszka w rzeczy samej jest bardzo poważną sprawą!
Strefy intymne u małych dzieci są w szczególny sposób narażone na infekcję, podrażnienie i stany zapalne. Niemowlęta nie kontrolują wszak swojego wydalania i załatwiają się nawet kilkanaście razy na dobę, a zarówno mocz, jak i kał pozostają zwykle przez jakiś czas w pieluszce. Wystarczy jednak podstawowa codzienna higiena, aby uniknąć swędzenia, odparzeń i innych przykrych dolegliwości.
U dziewczynek okolice krocza myje się zawsze, zachowując kierunek od przodu do tyłu. Nieprzestrzeganie tej zasady skutkować może zakażeniem sromu bakteriami kałowymi. Do mycia możesz wykorzystać letnią wodę ze specjalnym żelem do mycia niemowląt oraz gaziki lub waciki. Chusteczki nawilżane powinny być wykorzystywane jedynie w sytuacji, gdy nie masz dostępu do łazienki.
O czym warto pamiętać?
U chłopców zaraz po urodzeniu napletek przylega do żołędzi. Ostatecznie oddzielają się one od siebie, zwykle przed ukończeniem drugiego roku życia proces się kończy. Niekiedy zdarza się jednak, że proces ten trwa kilka lat.
Higiena prącia nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia niemowląt. Ważne, by dotrzeć do zanieczyszczonej skóry w pachwinach, w fałdzie pośladkowym i pod moszną. Gdy napletek jest oddzielony (co następuje zwykle po 2-3 latach życia), można go raz na kilka dni odciągnąć – trzeba to jednak robić delikatnie i z wyczuciem.
O czym warto pamiętać?
Tagi: higiena intymna, kąpiel, mycie genitaliów u niemowląt
Dodaj komentarz