Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Zdrowie i uroda » Jak prawidłowo zadbać o piersi?

Jak prawidłowo zadbać o piersi?

Piersi to jednocześnie ważny atrybut kobiecości i przedmiot pożądania mężczyzn. Są tak wszechobecne w reklamach niemal każdego produktu, że czasem łatwo jest zapomnieć o tym, jaka jest ich pierwotna funkcja – wykarmienie naszego dziecka.

Piersi pełnią bardzo ważną rolę w życiu kobiety i domagają się należytej uwagi. Warto o tym pamiętać szczególnie w obliczu alarmujących danych dotyczących zachorowań na raka piersi w naszym kraju. Według danych zawartych w raporcie „Rak piersi w Polsce – badanie to inwestycja” autorstwa Sequence HC Partners, co roku w Polsce notuje się ponad 16,5 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór. Rośnie także liczba przypadków diagnozowanych u kobiet w wieku 20-49 lat.

Dlatego dbanie o piersi to nie tylko odpowiedni biustonosz i ujędrniające kremy. Najważniejsza dla ich zdrowia jest profilaktyka raka piersi. Chociaż to hasło może wydawać się skomplikowane, tak naprawdę obejmuje tylko kilka prostych elementów, które wystarczy regularnie wplatać w naszą codzienność. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, by cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem piersi przez długi czas.

Dieta i ruch

Dieta, którą polubią Twoje piersi to taka, która jednocześnie opóźni procesy starzenia się skóry i zapobiegnie nowotworom. Pamiętaj, że dieta oznacza zdrowy styl odżywiania się, a nie odchudzanie i głodówki. Tego akurat Twoje piersi bardzo nie lubią, ponieważ każde wahanie wagi pozbawia je jędrności i mocno odbija się na ich wyglądzie.

Jakie produkty zadbają o zdrowie piersi i zminimalizują ryzyko choroby? Z tej informacji pewnie ucieszą się wszystkie wegetarianki i weganki – królami antyrakowej diety są mleko sojowe, ser tofu i warzywa. Dlatego zachęcamy, byś coraz częściej dała się skusić na bezmięsne potrawy i otworzyła się na nowe smaki. Nie zapomnij także o produktach bogatych w kwasy omega 3 – tłustych rybach, nasionach chia, siemieniu lnianym i orzechach włoskich. Jeżeli nie jesteś uczulona na cytrusy, także dodaj je do jadłospisu. Dzięki zawartości limonenu hamują rozwój guzów gruczołu mlecznego.

Co nie służy piersiom? Pewnie nie zdziwi cię fakt, że piersi nie znoszą papierosów i alkoholu. Jedynym wyjątkiem, na który możesz sobie od czasu do czasu pozwolić to kieliszek czerwonego wina. Wyniki badań przeprowadzonych w 2005 r. przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Danaei pokazały, że 21% wszystkich przypadków zachorowań na raka piersi jest wynikiem nadużywania alkoholu, nadwagi i braku ruchu. Nic dziwnego – siedzący tryb pracy i odpoczynku (np. przesiadywanie przed telewizorem po długich godzinach w pracy) to nie jest to, co nasz biust kocha najbardziej. Nie namawiamy do drastycznej zmiany nawyków. Zachęcamy za to, by krok po kroku wprowadzić nieco aktywności fizycznej do naszego planu dnia. Basen raz w tygodniu, energiczny spacer po parku, codzienne wyprowadzanie psa czy nawet jazda rowerem to dobre kroki w stronę zmian.

Samodzielne badanie

Samodzielne badanie piersi pozwala szybko wykryć wszystkie zmiany i nieprawidłowości. Jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Ale powiedzmy sobie szczerze – my, kobiety, czasem wzbraniamy się przed nim w obawie przed wyczuciem czegoś niepokojącego. Dobra wiadomość jest taka, że aż 80% jakichkolwiek zmian w piersiach nie ma żadnego związku z chorobami nowotworowymi. Są to zmiany łagodne, na które może wpływać moment cyklu, laktacja, ciąża lub jeszcze inne czynniki. Najlepszy moment na badanie to dzień pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu. Badanie możesz wykonać przed lustrem lub pod prysznicem. Wilgotna, namydlona skóra pozwoli Ci łatwiej wyczuć wszelkie nieprawidłowości.

Jak samodzielnie zbadać piersi?

  • Podnieś ręce do góry i przyjrzyj się dokładnie piersiom. Zwróć uwagę, czy nie zmienił się ich kształt, kolor skóry, wygląd brodawek
  • Teraz przeprowadź taką samą obserwację z dłońmi opartymi na biodrach
  • Delikatnie ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich żaden płyn

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w wyglądzie piersi, umów się na wizytę do lekarza ginekologa.

USG i mammografia

Kolejną częścią profilaktyki raka piersi są regularne badania USG. Pierwsze badanie trzeba wykonać po ukończeniu 30. roku życia i powtarzać je co 2 lata (o ile nie znajdujesz się w grupie ryzyka, tj. jeśli Twoja siostra, mama lub babcia nie miały zdiagnozowanego nowotworu).

Przy pierwszym badaniu USG warto zwrócić uwagę na informację, jaka tkanka przeważa w naszych piersiach. Jeżeli głównie tłuszczowo-gruczołowa lub tłuszczowa, oprócz badań USG wskazane jest regularne wykonywanie mammografii. W innym przypadku pierwszą mammografię wykonuje się dopiero po 40. roku życia.

Ciąża i karmienie piersią

Okazuje się, że piersi mogą się nam odwdzięczyć, jeśli pozwolimy im wypełniać swoje przeznaczenie – zarówno ciąża, jak i karmienie piersią pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dlaczego się tak dzieje? Ciąża i karmienie piersią zmniejszają ilość cykli miesiączkowych u kobiety, dzięki czemu ma ona mniejszą ekspozycję na hormony. Dodatkowo podczas karmienia piersią zdrowiej się odżywiamy, bardziej dbamy o siebie, odstawiamy szkodliwe używki.

Wyniki badań wykazują, że karmienie piersią pozwala zredukować ryzyko zachorowania na raka piersi o ok. 5-10%, szczególnie, jeśli kobieta karmi piersią dłużej niż 1 rok. Dodatkowo mamy karmiące maluchy piersią rzadziej chorują na najbardziej agresywne postaci nowotworów.

Źródła: Raport „Rak piersi w Polsce – badanie to inwestycja” autorstwa Sequence HC Partners, www.who.int (oficjalna strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia – WHO), www.breastcancer.org, www.poradnikzdrowie.pl, www.sluzbazdrowia.com.pl

Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki